Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Mały prezent – sposób ustalania limitów

Opodatkowaniu podatkiem VAT podlega generalnie każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, o ife tylko podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu tego towaru.

Ustawa przewiduje wyjątki

Ustawa o VAT, idąc wzorem VI Dyrektywy, przewiduje w tym względzie pewne wyjątki. Nas interesować będzie tu jeden z nich wynikający z art. 7 ust. 3 ustawy o VAT a dotyczący przekazania prezentów o marej wartości, jeżeli ich przekazanie (wręczenie) wiązało się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem.

Zgodnie z art. 7 ust. 4 ustawy o VAT, przez prezenty o małej wartości należy rozumieć przekazywane (wręczane) przez podatnika jednej osobie towary o łącznej wartości nieprzekraczającej w roku podatkowym 50 zł, przy czym łączna wartość prezentów w roku podatkowym nie może być wyższa niż 0,125% wartości sprzedaży opodatkowanej w poprzednim roku podatkowym. Wyłączenie z opodatkowania podatkiem VAT przekazania prezentów obwarowane zostało dwoma limitami wartościowymi – z jednej strony wartość prezentów przekazanych jednej osobie w ciągu roku podatkowego nie może przekroczyć 50 zł (przekroczenie tej kwoty oznaczać będzie konieczność opodatkowania przekazania), a z drugiej strony wartość wszystkich przekazanych prezentów nie może przekroczyć w roku podatkowym limitu 0,125% wartości sprzedaży opodatkowanej w poprzednim roku (przekroczenie tego limitu oznaczać będzie konieczność opodatkowania przekazywanych prezentów nawet wtedy, gdy ich jednostkowa wartość będzie mniejsza niż 50 zł).

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.