Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Rozliczanie importu usług

Importem usług w rozumieniu art. 2 pkt 9 ustawy o VAT jest świadczenie usrug, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4. W przepisie tym określono, iż podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju.

Czym jest import usług?

Nieco upraszczając stwierdzić można, że z importem usług mamy do czynienia wówczas, gdy usługi świadczone są przez podmioty mające siedzibę, miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju, a z tytułu świadczenia (albo raczej nabywania) tychże usług podatnikiem jest podmiot polski.

Jeżeli jednak podatek należny zostanie rozliczony przez usługodawcę na terytorium kraju, usługobiorca zostanie zwolniony z obowiązku zapłaty podatku VAT. Wyjątek ten nie dotyczy:

  • usług,  o  których  mowa w art.  27  ust.  3  ustawy,  czyli  wymienionych tam  usług
    niematerialnych, oraz
  • usług, o których mowa w art. 28 ust. 3, 4, 6 i 7 ustawy, do których należą:
    – wewnątrzwspólnotowe   usługi   transportu   towarów   i   związane   z   nimi   usługi pomocnicze,
    – usługi pośrednictwa albo spedycji związane bezpośrednio z wewnątrzwspólnotowym transportem towarów,
    – wycena majątku rzeczowego ruchomego lub usługi wykonywane na tym majątku przy których usługobiorcą jest podatnik VAT U E, który podał swój numer identyfikacyjny. Dla usług wymienionych powyżej, podatnikiem w każdym przypadku jest usługobiorca.

Z importem usług mamy do czynienia wtedy, gdy:

  • usługę świadczy zagraniczny podatnik (z kraju unijnego bądź trzeciego),
  • usługodawca nie rozliczył w Polsce podatku VAT z tego tytułu,
  • usługobiorcą jest podatnik, którego siedziba lub miejsce zamieszkania albo pobytu, znajduje się w Polsce i który jest zobowiązany do rozliczenia podatku VAT od nabycia ww. usług.

Pojęcie importu usług dotyczy zarówno transakcji wewnątrzwspólnotowych, jak i transakcji z krajami trzecimi. Opodatkowaniu jednak podlega jedynie odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Istotny jest zatem fakt, czy dana usługa świadczona jest na terytorium Polski, czy też nie.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.