Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Stosowanie stawki 0% a wewątrzwspólnotowa dostawa towarów

Dostawa wewnątrzwspólnotowa opodatkowana jest stawką 0%. Przy czym z preferencyjnej stawki można skorzystać tylko wtedy, gdy zostaną spełnione poniżej określone wymogi:

  • dostawa jest dokonywana na rzecz podmiotu posiadającego status podatnika VAT UE w innym państwie członkowskim,
  • towary opuszczą kraj z którego są wysyłane, a dostawca posiada dowody świadczące o tym, że towary opuściły terytorium kraju,
  • dostawca i nabywca posługują się ważnym numerem VAT UE.

Potwierdzenie wywozu towarów

Szczególną uwagę należy zwrócić na warunek dotyczący udokumentowania wywozu towarów do innego państwa członkowskiego. Ustawodawca w art. 42 ust. 3 ustawy określił wprost, jakie są to dowody. Są nimi te dokumenty, które łącznie potwierdzają dostarczenie towarów będących przedmiotem wewnatrzwspólnotowej dostawy towarów do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, czyli:

  • dokumenty przewozowe otrzymane od przewoźnika (spedytora) odpowiedzialnego za wywóz towarów z terytorium kraju, z których jednoznacznie wynika, że towary zostały dostarczone do miejsca ich przeznaczenia na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju – w przypadku gdy przewóz towarów jest zlecany przewoźnikowi (spedytorowi) dokumentem przewozowym jest list przewozowy, w którym nadawca zamieszcza:
    – nazwę  i  adres  nadawcy,  jego  podpis  oraz  określenie  placówki  przewoźnika
    zawierającej umowę;
    – miejsce przeznaczenia przesyłki oraz nazwę i adres odbiorcy;
    – określenie rzeczy, masy, liczby sztuk przesyłki, sposobu opakowania i oznaczenia,
    – inne wskazania i oświadczenia, wymagane albo dopuszczone zgodnie z przepisami ze względu na warunki danej umowy lub sposób rozliczeń;
  • kopia faktury dostawy;
  • specyfikacja poszczególnych sztuk ładunku;
  • dokument potwierdzający przyjęcie przez nabywcę towaru  na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.

Otrzymanie brakujących dokumentów po terminie złożenia deklaracji uprawnia podatnika do złożenia korekty deklaracji podatkowej, w której wykazał tę dostawę jako krajową (art. 42 ust. 13 ustawy).

W przypadku gdy wymienione dokumenty nie potwierdzają jednoznacznie dostarczenia towaru do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, dowodami takimi mogą być również inne dokumenty wskazujące, że nastąpiła dostawa wewnątrzwspólnotowa, w szczególności:

  • korespondencja handlowa z nabywcą, w tym jego zamówienie;
  • dokumenty dotyczące ubezpieczenia lub kosztów frachtu;
  • dokument potwierdzający zapłatę za towar, z wyjątkiem przypadków, gdy dostawa ma charakter nieodpłatny lub zobowiązanie jest realizowane w innej formie, w takim przypadku inny – dokument stwierdzający wygaśnięcie zobowiązania;
  • dowód   potwierdzający   przyjęcie   przez   nabywcę   towaru   na  terytorium   państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.

Przy czym list przewozowy może stanowić dowód zawarcia umowy przewozu pomiędzy wysyłającym a przewoźnikiem, zgodnie z którą przewoźnik zobowiązuje się do dostarczenia towaru pod wskazany przez wysyłającego adres. Zatem odmowa podpisania listu przewozowego przez nabywcę towaru może wynikać z różnych przyczyn, np. rodzaj i ilość towarów nie są zgodne z wystawioną przez dostawcę fakturą, W takim przypadku dla udowodnienia faktycznego wywozu towarów, dopuszcza się inne dokumenty, które potwierdzają, iż dostarczono towar do nabywcy znajdującego się na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.