Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Co ustawa o VAT mówi o „nowym” aucie?

Jak należy rozumieć termin „nowe auto” w związku z ustawą?
Czy auto roczne z przebiegiem 5990 km należy uznać za nowe? A co w przypadku, gdy samochód ma 2 miesiące, z kolei przebieg wynosi 10 000 km?

Z pewnością chodzi Panu o ustawę o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw. Powinien Pan wiedzieć, że ustawa nie wprowadza pojęcia „nowe” auto, lecz jedynie precyzuje, że dla potrzeb podatku od towarów i usług sprowadzanie do kraju nowego samochodu przez osobę prywatną. Ustawa stanowi, że sprowadzanie takie będzie zawsze opodatkowane podatkiem VAT jako wewnątrzwspólnotowe nabycie nowego środka transportu. W przypadku sprowadzenia samochodu używanego nie ma obowiązku zapłaty podatku.

Sprowadzenie z krajów UE nowego samochodu zawsze będzie podlegało opodatkowaniu VAT. Jednak nowy samochód musi spełniać kryteria, które określa ustawa o podatku od towarów i usług, zaliczając go do nowych środków transportu. Tylko bowiem nowe środki transportu są opodatkowane VAT. Chodzi tutaj o pojazd, który przejechał nie więcej niż 6000 km lub od momentu dopuszczenia do użytku nie minęło 6 miesięcy, napędzanego silnikiem o pojemności skokowej większej niż 48 centymetrów sześciennych lub o mocy większej niż 7,2 kilowatów trzeba zadeklarować i zapłacić VAT w Polsce według 22-proc. stawki. A zatem idąc tą drogą auto z przebiegiem 5990, ale nie starsze niż 6 miesięcy będzie figurowało jako „nowe”. Tym samym samochód, który w przeciągu 2 miesięcy przejechał 10 000 km nadal będzie uznany za „nowy”, ponieważ został spełniony jeden z warunków. Idąc dalej, aby samochód był uznany za „nie-nowy”, musi od pierwszej rejestracji minąć więcej niż 6 miesięcy, a jednocześnie przebieg musi być większy niż 6 tys. km.

Podstawa prawna: Ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz.U. nr 90 poz. 756).

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.