Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy od zwrotu kosztów przejazdu należy odprowadzić podatek?

Czy pracownik użytkujący swój samochód, wysłany w delegację, musi opodatkować przychód uzyskany z przemnożenia stawki za kilometr (0,8358 zł) przez ilość kilometrów, a pracodawca musi odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy? Czy ten przychód jest dla pracownika wolny od podatku dochodowego? Czy w tym przypadku konieczne jest zawarcie umowy cywilno-prawnej, czy też umowa konieczna jest jedynie w przypadku użytkowania samochodu będącego własnością pracownika w ramach przyznanego miesięcznego ryczałtu?

W opisanym przypadku pracownikowi przysługuje zwrot kosztów przejazdu w wysokości stanowiącej iloczyn przejechanych kilometrów przez stawkę za jeden kilometr przebiegu, ustaloną przez pracodawcę, która nie może być wyższa niż określona w przepisach wydanych na podstawie art. 34a ust. 2 ustawy z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. z 2004 r. Nr 204, poz. 2088, z późn. zm.). Pracodawca i pracownik powinni także zawrzeć umowę cywilnoprawną, nawet wówczas gdy mamy do czynienia z miesięcznym ryczałtem. Po podpisaniu umowy i wypłaceniu ryczałtu pracodawca powinien odprowadzić zaliczkę na podatek dochodowy.
 
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 6 września 2001 r. o transporcie drogowym (Dz.U. z 2004 r. Nr 204, poz. 2088, z późn. zm.).


Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.