Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Europejska waluta słabnie nawet wobec brytyjskiego funta

2010-04-27 Bankier.pl

Tylko w styczniu państwa Eurolandu wyeksportowały do Zjednoczonego Królestwa towary i usługi o łącznej wartości 14 miliardów euro. To o 22% więcej niż wyniosła wartość dóbr wysłanych do Stanów Zjednoczonych i pięciokrotnie więcej niż do Japonii. Dlatego też patrząc z punktu widzenia realnej gospodarki relacja pomiędzy euro a funtem jest zdecydowanie ważniejsza niż choćby notowania pary euro-jen, którą wielu finansistów śledzi z zapartym tchem.

Tymczasem od początku marca wspólnotowa waluta systematycznie traci względem szterlinga. Jeszcze na początku ubiegłego miesiąca jedno euro było wyceniane na 91,48 pensów. Dziś o godzinie 10:30 za jedno euro płacono już tylko 86,74 pensów, czyli o 5,2% mniej.

Brytyjska waluta zyskuje względem euro głównie z powodu Grecji. Po pierwsze, inwestorzy widząc opłakany stan greckich czy portugalskich finansów publicznych dochodzą do wniosku, że EBC nie odważy się podwyższyć stóp procentowych pomimo przyspieszającej inflacji. Zaś CPI w Wielkiej Brytanii sięgnął już 3,4%, przekraczając cel inflacyjny Banku Anglii i wzmagając spekulacje o zaostrzeniu polityki monetarnej w Zjednoczonym Królestwie.

Poza tym Londyn jako globalne centrum finansowe ściąga pieniądze inwestorów wycofujących się z greckich czy portugalskich obligacji. Jak na razie reputacja londyńskiego City jest w stanie zrównoważyć fakt, że sytuacja brytyjskich finansów publicznych jest równie katastrofalna (11% PKB deficytu budżetowego i brak jakichkolwiek planów jego redukcji) co greckich.

K.K.

Źródło: Bankier.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.