Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Trwają spadki na europejskich giełdach

2010-04-28 Bankier.pl

Po wczorajszej dwuprocentowej przecenie na Wall Street środowa sesja w Europie rozpoczęła się od pogłębienia wczorajszych spadków. Inwestorzy sprzedają akcje i inkasują zyski po trwających od początku lutego wzrostach. Narasta też strach przed falą bankructw europejskich rządów.

Rynek obligacji skarbowych jest dla inwestorów źródłem pierwszych sygnałów alarmowych ostrzegających przed nadejściem giełdowej dekoniunktury. Anglosasi mawiają, że jest on niczym kanarek w kopalni węgla, który w zamierzchłych czasach ostrzegał przed rosnącym stężeniem metanu. Dlatego teraz wyprzedaż obligacji skarbowych państw z południa Europy budzi obawy, że grecka zaraza rozprzestrzeni się na resztę masywnie zadłużonego Starego Kontynentu.

Ucieczka od europejskich aktywów skutkuje spadkami giełdowych indeksów. Po godzinie handlu londyński FTSE100 tracił 0,3%, niemiecki DAX zniżkował o 0,7%, zaś paryski CAC40 spadał o 0,8%. W Atenach, gdzie indeks ASE zniżkuje o 0,3%, na dwa miesiące wprowadzono zakaz krótkiej sprzedaży akcji. Sytuacja zaczyna więc przypominać wrzesień 2008 roku.

„Ludzie panikują w sprawie rozprzestrzenienia się greckiej zarazy. To przesadzona reakcja, ale awersja do ryzyka się utrzyma, dopóki te problemy nie zostaną rozwiązane” – stwierdził Simon Bonouvrie, zarządzający w australijskim Platypus Asset Management, cytowany przez agencję Bloomberga.

Na tle zniżkującego rynku wyróżniają się walory naftowego koncernu Royal Dutch Shell, które drożeją o 1,5%. W pierwszym kwartale spółka zwiększyła zysk netto o 57%, zarabiając na czysto 5,5 mld dolarów. Shell zwiększył też wydobycie o 6%, osiągając produkcję na poziomie 3,6 mln baryłek dziennie.

K.K.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.