Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Wsparcie dla firm dotkniętych kryzysem. Nowe przepisy o PARP

2010-05-13 Ministerstwo Gospodarki

Rada Ministrów przyjęła 11 maja br. projekt zmian w ustawie o utworzeniu Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości wraz z autopoprawką. Przepisy uwzględniają nowe regulacje unijne dotyczące pomocy publicznej i pozwolą Agencji na podjęcie działań wspierających firmy MSP dotknięte kryzysem. Projekt przygotowało Ministerstwo Gospodarki.

Nowe przepisy łagodzą zakaz udzielania wsparcia przedsiębiorcom, posiadającym zaległości z tytułu należności publiczno-prawnych. Chodzi przede wszystkim o firmy, które ubiegają się o pomoc na dostosowanie działalności do zmieniających się warunków rynkowych, w szczególności wywołanych kryzysem gospodarczym.

Nowelizacja ustawy umożliwia również Agencji udzielanie wsparcia przedsiębiorcom, którzy ucierpieli w wyniku klęski żywiołowej. Poszerzono też zakres przyznawania przez PARP pomocy finansowej dla przedsiębiorców o wsparcie na szkolenia i usługi doradcze.

Projekt wprowadza również nową formę wsparcia, czyli dotacje na przygotowanie przez małych i średnich przedsiębiorców wniosków o dofinansowanie lub udział w międzynarodowych programach innowacyjnych. Na realizację programu „Granty na granty” do 2014 r. ze środków budżetowych przewidziano 8 mln zł, w tym 750 tys. zł na 2010 r.

Dzięki zmianom w ustawie o PARP, Agencja będzie mogła tworzyć oddziały zagraniczne, których celem będzie przygotowanie i organizacja kompleksowych przedsięwzięć informacyjnych i promocyjnych, jak np. polskie ekspozycje podczas Światowych Wystaw EXPO.

Zmieniły się także przepisy dotyczące umarzania należności i wierzytelności PARP. Wprowadzono m.in. możliwość umarzania, odraczania i rozkładania na raty spłaty należności i wierzytelności Agencji z tytułu pomocy udzielonej z funduszy strukturalnych na lata 2004-2006.

Zmiany w ustawie o utworzeniu PARP podyktowane są również dostosowaniem przepisów do rozporządzenia Komisji Europejskiej nr 800/2008 z 6 sierpnia 2008 r. uznającego niektóre rodzaje pomocy publicznej za zgodne ze wspólnym rynkiem.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.