Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

15 tys. zł na założenie własnego biznesu

Myślisz o rozpoczęciu własnego biznesu, ale brakuje Ci kapitału na założenie firmy? Jeżeli masz status bezrobotnego to możesz ubiegać się o dotację z Powiatowego Urzędu Pracy. Na rozpoczęcie działalności gospodarczej można uzyskać równowartość 5- krotności przeciętnego wynagrodzenia czyli prawie 15 tysięcy złotych.

„Nie każdy bezrobotny może ubiegać się o dotację. Z tego uprawnienia może korzystać tylko ten, który spełnia kilka warunków. W ciągu 12 miesięcy przed złożeniem wniosku nie odmówił bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji zatrudnienia, szkolenia, stażu, przygotowania zawodowego w miejscu pracy, wykonywania prac społecznie użytecznych, interwencyjnych lub robót publicznych. Również w takim samym czasie nie mógł prowadzić działalności gospodarczej. W ciągu pięciu lat nie otrzymał dotacji z Funduszu Pracy lub innych funduszy publicznych na podjęcie działalności gospodarczej. Ponadto nie był w ciągu dwóch lat przed dniem złożenia wniosku skazany za przestępstwa przeciwko obrotowi gospodarczemu” – pisze „Gazeta prawna”.

„Procedurę ubiegania się o dotację rozpoczyna złożenie wniosku przez bezrobotnego do powiatowego urzędu pracy. Musi w nim określić, ile chciałby otrzymać pieniędzy (maksymalnie pięciokrotność przeciętnego wynagrodzenia), jaki rodzaj działalności gospodarczej chce prowadzić, kalkulację kosztów, jakie poniesie od dnia zawarcia umowy do 30 dnia od dnia podjęcia działalności gospodarczej, źródła ich finansowania. – Musi także wskazać, co już zrobił na rzecz rozpoczęcia działalności, uzyskania niezbędnych pozwoleń i odbycia szkoleń, szczegółową specyfikację wydatków przeznaczonych w szczególności na zakup środków trwałych, materiałów, towarów, pozyskanie lokalu i harmonogram wydatków – mówi Ewa Syta z PUP w Gliwicach” – czytamy w „Gazecie prawnej”.

„Środki na podjęcie działalności gospodarczej nie mogą być przyznane na zakup ziemi, akcji, obligacji, udziału w spółkach, kaucje, nieruchomości, automatów do gier zręcznościowych, handel obwoźny, zakup odzieży przeznaczonej do użytku własnego wnioskodawcy (z wyjątkiem ubrań roboczych), inne zakupy nie związane ściśle z zakresem prowadzonej działalności gospodarczej. – A także na wyposażenie i remont mieszkania (domu), w którym wnioskodawca zamierza zarejestrować działalność gospodarczą, a do którego posiada tytuł prawny (akt własności, umowę najmu itp.) – mówi Zofia Swatowska PUP w Tomaszowie Lubelskim.

Powiatowe urzędy pracy przyjmują kompletne i prawidłowo sporządzone wnioski. Na rozpatrzenie wniosku mają 30 dni licząc od dnia jego złożenia w sekretariacie urzędu lub od daty stempla pocztowego na kopercie. Bezrobotny nie może odwołać się od decyzji dyrektora PUP odmawiającej mu dotacji. W razie zawarcia umowy z dyrektorem PUP bezrobotny musi przedstawić zabezpieczenie spłaty dotacji. Może nim być poręczenie cywilne i ewentualne inne prawnie dopuszczalne formy, uzależnione indywidualnie od sytuacji wnioskodawcy” – informuje gazeta

Więcej w „Gazecie.prawnej”, w artykule „Bezrobotny może otrzymać 15 tys. zł na rozpoczęcie biznesu”, autorstwa Pawła Jakubczaka

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
sylwia.s 29 paź 2008 (14:47)

a ja slyszalam ze od nowego roku bedzie mozna dostac 18 tys.