Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Aż 60 ustaw reguluje przestępstwa gospodarcze

2010-06-25 Barbara Sielicka – Bankier.pl

Jedną z barier funkcjonowania działalności gospodarczej w Polsce jest nie zawsze sprawnie działający wymiar sprawiedliwości. Wielu przedsiębiorców wskazuje, że często są oni dyskryminowani w postępowaniach sądowych. I na pewno nie pomaga im fakt, że obecnie ponad 60 ustaw reguluje odpowiedzialność karną za przestępstwa gospodarcze.

Organy wymiaru sprawiedliwości nader często i w sposób uznaniowy dokonują kwalifikacji prawno-karnej określonego zdarzenia. Przepisy dotyczące odpowiedzialności karnej osób prowadzących działalność gospodarczą niejednokrotnie pozostają ze sobą w sprzeczności, są niejasno i wadliwie zredagowane, a ich wykładnia pozwala na dochodzenie do diametralnie odmiennych wniosków. Trudno się więc dziwić, że sądy i biegli skrzętnie z tych możliwości korzystają – mówią członkowie Konwentu BCC.

Eksperci wskazują także, że brakuje w Polsce kompetentnych i doświadczonych osób na stanowiskach sędziowskich. Wiele biegłych oraz sędziów nie posiada umiejętności kojarzenia wiedzy dotyczącej odpowiedzialności cywilnej z wiedzą dotyczącą odpowiedzialności karnej, a także ekonomii i zarządzania. To wszystko sprawia, że przedsiębiorcy nie są równo traktowani, a wyroki zapadają często według zapotrzebowania lub uznania.

Taką tendencję pogłębia duża dowolność w interpretacji prawa, dzięki czemu może ono być wykorzystane niezgodnie z intencją, np. na zamówienie polityczne. Nieraz dochodziło do takich sytuacji, gdy uruchomienie aparatu odpowiedzialności karnej wyprzedzało zastosowanie odpowiedzialności cywilnej. Wynika to oczywiście z czystej kalkulacji – w ten sposób łatwiej oskarżyć kogoś o przestępstwo, bo ciężar dowodu spoczywa wtedy na prokuraturze, na której użytek angażowane są środki państwowe – dodają członkowie Konwentu BCC.

Nie ulega jednak wątpliwości, że przedsiębiorca nie ma łatwo stając przed sądem i nie ma znaczenia, czy jest oskarżonym, czy oskarżającym.  Na każdym kroku muszą walczyć z dyskryminacją, dlatego też trzeba mówić o niej głośno i stanowczo, piętnować każdy jej przejaw, by w końcu „żyło nam się lepiej”.

Chcesz wiedzieć więcej na temat dyskryminacji przedsiębiorców w sądzie? Przeczytaj: Przedsiębiorca to nie przestępca

Barbara Sielicka
Bankier.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.