Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Bezwarunkowe 0 zł za prowadzenie rachunku tylko w 7 bankach

Przedsiębiorcy nie mają co liczyć na tańsze konta firmowe w nowym roku, a tym bardziej na rachunek za „prawdziwe 0 zł”. Pod takimi hasłami  zawsze kryje jakiś haczyk, może to być długa lista warunków koniecznych do spełnienia w celu obniżenia opłat, płatne bankomaty czy wysoka prowizja za transakcje gotówkowe.

Foto: YAY Foto/ dolgachov

Redakcja Bankier.pl przyjrzała się warunkom, jakie oferują banki nowym klientom, którzy rozważają otwarcie rachunku firmowego. W tym celu została przeprowadzona analiza oparta na porównaniu wysokości opłaty za prowadzenie rachunku, obsługę karty płatniczej oraz koszt zwykłych przelewów internetowych zewnętrznych. W rankingu znalazły się zatem konta, w których klient może osiągnąć 0 zł za każdą z wymienionych usług bądź ma możliwość uniknięcia prowizji pod warunkiem spełnienia określonych przez bank warunków.

Gdzie najtańszy rachunek firmowy?

Na podium prezentowanego rankingu znalazł się Nest Bank z BIZnest Kontem. Jako jedyny oferuje przedsiębiorcom bezwarunkowe 0 zł za prowadzenie rachunku, użytkowanie karty płatniczej oraz nielimitowaną liczbę przelewów zwykłych. Pozostałe konta w prezentowanym zestawieniu posiadają przynajmniej jedną opłatę warunkową, która wymusza na kliencie spełnienie określonych obostrzeń w celu jej obniżenia.

Drugie miejsce należy do Plus Konta Biznes oferowanego przez Volkswagen Bank. Przedsiębiorcy i tu  nie ponoszą opłaty za prowadzenie rachunku, jednak muszą liczyć się z tym, że otrzymują pakiet darmowych przelewów. Po przekroczeniu limitu, który wynosi 250 sztuk, za każdą kolejną transakcję ponoszą dodatkową opłatę.

Podium zamyka Konto Firma to Ja oferowane przez Idea Bank, w ramach którego posiadacz otrzymuje nielimitowane przelewy oraz brak opłaty za prowadzenie konta. Jednak w celu uniknięcia opłaty za użytkowanie karty płatniczej, jest zobowiązany do wykonania transakcji bezgotówkowych na kwotę co najmniej 400 zł.

Ranking kont firmowych Bankier.pl –  styczeń 2018 r.
Lp. Nazwa Banku Nazwa rachunku Opłata za prowadzenie Opłata mies. za kartę płatniczą ** Opłata za przelew zwykły internetowy zewnętrzny
1 Nest Bank BIZnest Konto 0 zł 0 zł 0 zł
2 Volkswagen Bank Plus Konto Biznes 0 zł 0 zł*** 0*-0,30 zł
*0 zł za 250 pierwszych przelewów
3 Idea Bank Konto Firma to Ja 0 zł 0*-4,99 zł
*0 zł przy sumie transakcji min. 400 zł lub wpłacie kwoty 1000 zł we wpłatomatach
0 zł
4 Deutsche Bank dbNET Biznes 0 zł 0*-5 zł
*0 zł przy wykonaniu jednej transakcji
0 zł
5 Raiffeisen Polbank Wymarzone Konto dla Biznesu 0 zł 0*-5 zł
* 0 zł przy wpływach miesięcznych min. 100 000 zł / 2,5 zł przy wpływach miesięcznych w przedziale 20 000 – 100 000 zł/ 5 zł przy wpływach miesięcznych poniżej 100 000 zł
0*-1,5 zł
* 0 zł za 20 pierwszych przelewów przy wpływach miesięcznych poniżej 20 000 zł/ 0,9 zł za 40 pierwszych przelewów przy wpływach miesięcznych w przedziale 20 000- 100 000 zł/ 0 zł bez limitu przy wpływach miesięcznych powyżej 100 000 zł
BOŚ Bank Konto Elastyczne Taryfa Oszczędna 0 zł 0*-5 zł
*0 zł przy sumie transakcji min. 400zł
0*-1,5 zł
*0 zł za 5 pierwszych przelewów
6 EnveloBank EnveloKonto Firmowe 0 zł 0*-7 zł
*0 zł przy sumie transakcji min. 300zł
0 zł
Źródło: Opracowanie własne Bankier.pl na podstawie informacji udostępnionych przez banki, stan na 25.01.2018 r.
** dotyczy najtańszej opcji karty płatniczej
*** opłata za wznowienie karty wynosi 50 zł

 

Banki zachęcają do korzystania z bankowości internetowej

Duża część banków, która znalazła się w zestawieniu oferuje klientom darmowe przelewy internetowe, natomiast pozostała część bezpłatne pakiety, które mogą liczyć nawet 1000 sztuk.

Inna sytuacja jest w przypadku transakcji gotówkowych. Tylko nieliczne banki nie pobierają opłaty za wpłaty i wypłaty dokonywane w kasach banku. Podobnie jest w przypadku wypłat z bankomatów – wyłącznie pięć instytucji umożliwia darmowe transakcje ze wszystkich bankomatów na terenie całego kraju tj. Citi Handlowy, Deutsche Bank, Idea Bank, Nest Bank oraz EnveloBank.

Pełen ranking prezentowany jest na łamach Bankier.pl

Katarzyna Rostkowska

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.
Danuta Wisłocka 25 paź 2018 (13:28)

Mam rachunek w Raiffeisen Polbank - wymarzone konto dla biznesu .W czerwcu oraz w sierpniu 2018 roku ściągnięto mi opłatę za prowadzenie rachunku w wysokości 15 zł za miesiąc.