Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Bumar chce wejść w technologie kosmiczne i na rynek medyczny

Szukając nowych rynków, Bumar pracuje nad produkcją pojazdów bezzałogowych, myśli też o technologiach kosmicznych. Obiecujące wydają się również badania nad bezinwazyjnym sposobem mierzenia poziomu cukru we krwi człowieka, który może mieć zastosowanie u diabetyków. Wszystkie projekty są dofinansowane przez Skarb Państwa kwotą 384 mln zł.

Te największe pieniądze, jakie do tej pory otrzymała Grupa, zostaną przeznaczone na innowacyjne projekty.

Jednym z ciekawszych produktów, którym możemy się pochwalić, jest nowoczesny system pozwalający na to, żeby w sposób bezinwazyjny mierzyć poziom cukru we krwi człowieka mówi Mariusz Andrzejczak, wiceprezes Bumaru. To system, który jest innowacyjny na skalę światową.

Poziom cukru pozwala stwierdzić, czy dany człowiek jest w stresie, czy nie, co sprawia, że ten sposób mierzenia ma zastosowanie wojskowe. Ale może również być stosowany przez chorych na cukrzycę, zwłaszcza, że jest mało uciążliwy w użyciu.

Wszystkie firmy zbrojeniowe poszukują rynków cywilnych, nowych szans eksportowych tłumaczy Mariusz Andrzejczak. Myślimy o stosowaniu technologii bezzałogowców, czyli robotycznych, a także o tym, żeby wejść w technologie kosmiczne.

Zwłaszcza w tych ostatnich Bumar widzi dla siebie możliwości rozwoju.

Technologie kosmiczne są tymi, które uznajemy za przyszłościowe, ale nie jako wykonawcy np. satelitów, bo to wydawałoby się jeszcze zbyt abstrakcyjne informuje wiceprezes.

Bumar mógłby produkować komponenty, czyli np. precyzyjne kamery umieszczane na satelicie lub części do radarów pozwalające na uzyskanie zdjęć satelitarnych i programów do ich obróbki.

Te części byłyby sprzedawane albo naszym europejskim partnerom, którzy pracują w ramach Europejskiej Agencji Kosmicznej albo Amerykanom, czyli głównie do NASA wyjaśnia Mariusz Andrzejczak.

Innymi projektami rozwijanymi dzięki wsparciu ze Skarbu Państwa jest Tarcza Polski, czyli system obrony przeciwrakietowej i przeciwlotniczej oraz Żołnierz Przyszłości indywidualne wyposażenie żołnierza.

Kolejny ciekawy projekt finansowany w ramach tych środków dotyczy nowej modułowej broni strzeleckiej. Jest innowacyjny na skalę światową, na wszystkich targach, na których pokazujemy prototyp, wszystkie przedsiębiorstwa z branży zbrojeniowej nas o to pytają. Jest to projekt, który wykonany jest w nowych technologiach, z nowych materiałów mówi Mariusz Andrzejczak.

Bumar zamierza też rozwijać nowe systemy radarowe, m.in. moduły do zarządzania polem walki. Jest to system IT pozwalający na informowanie o tym, gdzie znajduje się dany żołnierz i na przekazywanie informacji na temat stanu jego zdrowia.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.