Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Co lepsze w 2009 roku, skala podatkowa czy liniowy?

Jednym z dylematów osoby, która zdecydowała się na własny biznes jest problem wyboru formy opodatkowania. Przedsiębiorca prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą ma do wyboru rozliczanie się z fiskusem według skali podatkowej, stawki liniowej, ryczałtu bądź karty podatkowej. Największy problem sprawia zawsze wybór między podatkiem liniowym a skalą podatkową. Czy w przyszłym roku ten dylemat zniknie?

Co wybrać w 2009 roku

„Wybierając opodatkowanie działalności gospodarczej stawką liniową, dochody podatnika (tj. dodatnia różnica między przychodami a kosztami uzyskania przychodów) są opodatkowane według jednej stawki 19 proc. Z drugiej jednak strony podatnik traci prawo do niemal wszystkich ulg podatkowych oraz możliwość opodatkowania wspólnie z małżonkiem. Przykładowo takiemu podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia od dochodu darowizn oraz ulgi na Internet. Przedsiębiorca nie ma też prawa do odliczenia kwoty zmniejszającej podatek (wynosi ona obecnie 587 zł rocznie).” – czytamy w „Rzeczpospolitej”.

„Jeśli wybierze opodatkowanie według skali progresywnej, jego dochody są opodatkowane według stawek 19, 30 i 40 proc. Od 1 stycznia 2009 r. opodatkowanie według skali podatkowej może się jednak okazać bardziej korzystne. Od nowego roku bowiem, zamiast dotychczasowych stawek podatkowych, obowiązywać będą dwie – 18 i 32 proc. Jednocześnie ustawodawca nie obniżył stawki podatkowej w przypadku wyboru opodatkowania stawką liniową – została ona utrzymana na poziomie 19 proc. „ – informuje „Rzeczpospolita”.

Więcej w „Rzeczpospolitej”, w artykule „Zamiast liniowego czasem lepsza będzie skala”, autorstwa Szymona Murawskiego

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.