Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Co powinien zawierać biznesplan w unijnym wniosku?

Czy biznesplan we wniosku unijnym różni się od tego dokumentu przygotowywanego dla innych celów? A może struktura i zawartość są bardzo zbliżone? Takie pytanie zadają sobie zwłaszcza ci przedsiębiorcy, którzy nigdy nie starali się o unijne dotacje. Oczywiście biznesplan tworzony przy wnioskowaniu o środki z Unii Europejskiej ma odmienną strukturę. Warto więc przyjrzeć się jak wygląda taka struktura i jakie elementy są ważne.

„Format biznesplanu w konkursach o dofinansowanie dla przedsiębiorstw zawiera pewne stałe elementy związane ze specyfiką danego programu oraz funduszy unijnych. Przyjrzyjmy się, jakie informacje wymagane są przy opisie projektu inwestycyjnego. Na co należy zwrócić uwagę? – pisze „Gazeta prawna”.

„Część działań dotyczy wsparcia wyłącznie projektów innowacyjnych, w niektórych innowacyjność jest dodatkowo punktowana. W przypadku takich działań po pierwsze trzeba określić, jaki jest rodzaj rozwiązania innowacyjnego – czy jest to innowacja produktowa, procesowa czy organizacyjna. Po drugie należy opisać rozwiązanie innowacyjne – czego dotyczy, jak będzie wdrażane, czy i jakie nowe lub ulepszone produkty/usługi będą w naszej ofercie dzięki realizacji projektu. Po trzecie wskazujemy, czy jest to rozwiązanie innowacyjne w skali przedsiębiorstwa, regionu, kraju czy świata. Wymogi co do innowacyjności są różne w poszczególnych działaniach.” – czytamy w „Gazecie prawnej”.

Niewątpliwie przygotowanie dobrego biznesplanu na potrzeby wnioskowania o unijne dotacje to spore wyzwanie. Przyszły beneficjent nie może przegapić żadnego elementu bo w końcowej ocenie liczy się każdy szczegół.

Więcej w „Gazecie prawnej” w artykule „Jakie elementy powinien zawierać biznesplan”, autorstwa Jakuba Fulara

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.