Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Co trzeci Polak nie doczeka emerytury

Nie będzie referendum w sprawie wieku emerytalnego, a reforma reformy to kpina z 14,5 mln członków systemu. 1,5 mln rolników może za to spać spokojnie.

Do Kancelarii Premiera została przekazana nowa wersja projektu nowelizacji ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw. Projekt przewiduje stopniowe podwyższenie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn do 67 lat oraz wprowadza możliwość przejścia na częściową emeryturę przed osiągnięciem ustawowego wieku emerytalnego. Nie ma w nim jednak zapisów o płaceniu z budżetu państwa składek za kobiety przebywające na urlopach wychowawczych, które są ubezpieczone w KRUS, i samozatrudnionych. Regulacje dotyczące składek emerytalnych dla matek znajdą się w odrębnym projekcie, nad którym MPiPS dopiero zacznie pracować. Tak ustalili koalicjanci podczas emerytalnych negocjacji.

Władysław Kosiniak-Kamysz, minister pracy, zapowiedział, że projekt nowel izacj i ustawy podwy ższający wiek emer y talny powinien trafić do sejmu jeszcze w kwietniu. Poinformował, że ministerstwo przygotowuje projekt realizujący porozumienia PO-PSL dotyczący m.in. opłacania z budżetu składek emerytalnych za osoby wychowujące dzieci. Chodzi o samozatrudnionych, podlegających ubezpieczeniu rolniczemu lub nieubezpieczonych.

Kompromis władzy

– Kompromisowa propozycja PO-PSL w sprawie emerytur zakłada z jednej strony podwyższenie wieku emerytalnego, a z drugiej swobodę wyboru. Porozumienie w tej sprawie tworzy podstawy do tego, by system parlamentarny mógł doprowadzić do korzystnych dla ludzi i gospodarki rozstrzygnięć bez potrzeby odwoływania się do rozstrzygnięć w formie referendum – powiedział przed referendum wicepremier Waldemar Pawlak.

Ów kompromis korzystny dla Polaków w świetle danych dotyczących zdrowotności i oczekiwanej długości trwania życia to kpina ze statystyki. Dane dotyczące czasu szczęśliwego pobierania emerytury według Eurostatu (prognozy z 2010 roku) są dla Polaków przygnębiające. W porównaniu z obywatelami 9 innych krajów, nasi rodacy – obecnie i w przyszłości – będą się krócej cieszyć „dostatnim” życiem na emeryturze. Po przyjęciu zaproponowanego przez rząd Donalda Tuska ustawowego wieku emerytalnego 67 lat dla obu płci, co trzeci Polak i być może co dziesiąta Polka nie dożyje czasu, kiedy otrzyma emeryturę. Inne statystyki, oparte na „The World Factbook”, są dla nas jeszcze bardziej pesymistyczne. Statystyczny Francuz, Szwed, Hiszpan będzie żył na emeryturze kilkanaście lat, a Polak tylko cztery lata będzie cieszyć się emeryturą – tyle samo co Bułgar. I nie ma poza nimi innego statystycznego Europejczyka, który żyłby krócej.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.