Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Co zabija małe firmy?

Firmy zatrudniające do 49 osób najbardziej negatywnie odczuwają spowolnienie gospodarcze ? wynika z badań przeprowadzonych wspólnie przez Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej i Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych w Polsce.

 

Dla ? spośród nich zatory płatnicze są barierą w rozwoju, 64% sama nie reguluje na czas zobowiązań z braku zapłaty od kontrahentów. Wsparciem dla tego sektora przedsiębiorstw jest rozpoczynająca się właśnie 6. już edycja Wielkiego Wiosennego Sprzątania Długów ? kampanii społecznej organizowanej corocznie przez Krajowy Rejestr Długów w ramach której każda firma może wpisać bezpłatnie do KRD dowolną liczbę swoich dłużników, a tym samym odzyskać swoje pieniądze.

 

Badanie przeprowadzone na próbie blisko 2,5 tysiąca firm ze wszystkich gałęzi gospodarki pokazuje jednoznacznie, że najmniejsze, zatrudniające do 49 osób firmy, najgorzej radzą sobie z zatorami płatniczymi. O ile w przypadku dużych przedsiębiorstw, zatrudniających od 250 pracowników wzwyż, brak zapłaty jest problemem w 36%, to w przypadku tych najmniejszych aż w 75,8%.

 

Małe firmy generalnie też gorzej radzą sobie ze ściąganiem należności. W ich przypadku co 4 faktura nie jest zapłacona na czas (dokładnie 26,8%), podczas gdy w portfelu dużych przedsiębiorstw niespełna co 5. (19,1%). Jeśli jednak dodać do tego brak rezerw środków obrotowych, to obraz kondycji finansowej najmniejszych przedsiębiorstw nie rysuje się najlepiej.

 

W tej grupie nadal przeważają te firmy, których sytuacja finansowa w ostatnim czasie pogorszyła się (25,6%), niż polepszyła (20,9%). Dla porównania w grupie największych przedsiębiorstw na pogorszenie sytuacji finansowej wskazuje tylko 11,1% firm, podczas gdy na polepszenie aż 42,6%.

 

– Małe firmy nie mają działów windykacji, a często także prawników na etacie, nie monitorują na bieżąco spływu należności. Stąd te kłopoty z ściąganiem należności, a w konsekwencji i z kondycją finansową, które wyszły w badaniu. Aby wesprzeć ten sektor już po raz 6. organizujemy Wielkie Wiosenne Sprzątanie Długów, w ramach którego każdy przedsiębiorca będzie mógł umieścić bezpłatnie w naszym rejestrze dowolną liczbę swoich dłużników, a tym samym zwiększyć zdecydowanie swoje szanse na odzyskanie zaległych płatności ? mówi Adam Łącki, prezes Zarządu Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej.

 

W dotychczasowych 5. edycjach Wielkiego Wiosennego Sprzątania Długów wzięło udział blisko 19 tysięcy mikro- i małych firm, które łącznie odzyskały 496 mln. Tegoroczna akcja zaczęła się 15 marca i potrwa do 31 marca. Więcej szczegółów na stronie internetowej Krajowego Rejestru Długów www.krd.pl.

 

Krajowy Rejestr Długów

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.