Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy będąc płatnikiem z VAT zwolnionym mogę uzyskać NIP-UE?

Jestem w trakcie załadania dzialalności gospodarczej. Nie rozumiem jednej kwestii – czy aby dokonywać wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów muszę posiadać NIP-UE ? A jeżeli tak, to czy mogę go uzyskać będąc platnikiem z VAT zwolnionym? Zamierzam skorzystać ze zwolnienia od tego podatku do przekroczenia granicy obrotu, stąd moje wątpliwosci.

Aby dokonywać wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów trzeba być podatnikiem VAT czynnym, a zatem posiadać VAT-UE. Po akcesji Polski do Unii Europejskiej i wraz z wejściem w życie nowej ustawy o podatku od towarów i usług na podatników, którzy będą chcieli dokonywać tzw. transakcji wewnątrzwspólnotowych, zostały nałożone nowe obowiązki.

Do nich należy przede wszystkim obowiązek zarejestrowania się w urzędzie skarbowym jako podatnik VAT UE. Jest to niezbędna czynność, jeżeli dotychczasowy podatnik, czy też ten, który dopiero rozpocznie działalność, chce dokonywać obrotów wewnątrzwspólnotowych. Co do zasady, obowiązkowi rejestracji dla potrzeb VAT podlegają wszyscy podatnicy, którzy mają zamiar sprowadzać towary z krajów Unii Europejskiej. Działalność gospodarcza – obejmuje wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy.

Działalność gospodarcza obejmuje również czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych. Obowiązek rejestracji odnosi się tym samym również do podmiotów będących usługobiorcami usług świadczonych przez podatników, którzy mają siedzibę lub miejsce zamieszkania albo pobytu poza terytorium kraju. W konsekwencji wszyscy, którzy będą zobowiązani przez ustawę o VAT do dokonania rejestracji, będą musieli dokonać jej przed dokonaniem pierwszej czynności opodatkowanej, niezależnie od tego, czy jest to transakcja krajowa czy też wewnątrzwspólnotowa.

Opodatkowaniu podatkiem VAT podlegają:

  • odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
  • eksport towarów,
  • import towarów,
  • wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
  • wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Rejestracji VAT dokonuje się poprzez złożenie zgłoszenia rejestracyjnego naczelnikowi właściwego dla podatnika urzędu skarbowego. Ta sama zasada znajdzie zastosowanie w przypadku rejestracji dla potrzeb VAT UE. Dobrowolnie zgłoszenie rejestracyjne mogą złożyć podmioty zwolnione od podatku VAT lub podmioty wykonujące czynności zwolnione od podatku.

Zarówno podatników zwolnionych od VAT, jak i tych, którzy dokonują czynności zwolnionych od podatku, naczelnik urzędu skarbowego rejestruje i potwierdza ich zarejestrowanie jako „podatników VAT zwolnionych”. Pozostali podatnicy są zarejestrowani jako „podatnicy czynni”.

Jeżeli Pan już dokona zarejestrowania jako podatnik VAT UE, to proszę w zgłoszeniu rejestracyjnym zgłosić, iż zamierza Pan rozpocząć dokonywanie wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów. W przypadku, gdy Pan zaprzestania wykonywania wewnatrzwspólnotowej dostawy, bądź nabycia towarów, jest Pan obowiązany na piśmie zgłosić ten fakt naczelnikowi urzędu skarbowego przez aktualizację zgłoszenia rejestracyjnego. Zgłoszenie składa się w terminie 15 dni, licząc od dnia zaistnienia tej okoliczności. Stanowi ono dla naczelnika urzędu skarbowego podstawę do wykreślenia podmiotu z rejestru jako podatnika VAT UE.

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.