Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy będąc wspólnikiem, można prowadzić firmę jako ryczałtowiec?

Prowadzę firmę wraz ze wspólnikiem. Jesteśmy płatnikami podatku VAT. Płacimy podatek liniowy. Czy jest możliwość, aby jeden ze wspólników otworzył drugą działalność, która nie byłaby płatnikiem VAT, tylko płaciła podatek zryczałtowany 3%?

Nie ma przeszkód, aby będąc wspólnikiem spółki jawnej, spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, spółki partnerskiej, czy spółki akcyjnej otworzyć drugą działalność gospodarczą nie będąc VAT-owcem i płacić 3% ryczałt na tzw. własnym numerze NIP i uzyskać przy tym obowiązkowy REGON.

W przypadku wspólników spółki cywilnej również nie ma większych utrudnień za wyjątkiem faktu, że nowo otwarta działalność gospodarcza jednego ze wspólników nie może pokrywać się z przedmiotem działalności spółki. Poza tym pamiętać należy, że przedsiębiorcy zarejestrowany w KRS, jak również ci zarejestrowani urzędzie miasta czy gminy, mogą zawsze rozszerzyć katalog swojej działalności gospodarczej o kolejne pozycje, unikając tym samym zawirowań administracyjnych przy powoływaniu do życia kolejnych podmiotów gospodarczych.

Zgodnie z art. 4 ust.1 i 2 ustawy przedsiębiorcą jest osoba fizyczna, osoba prawna i jednostka organizacyjna nie będąca osobą prawną, której odrębna ustawa przyznaje zdolność prawną – wykonująca we własnym imieniu działalność gospodarczą. Za przedsiębiorców uznaje się także wspólników spółki cywilnej w zakresie wykonywanej przez nich działalności gospodarczej.

Podstawa prawna: Ustawa o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. z 2004 r. nr 173, poz. 1807 z późn. zm.).

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.