Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy bierność szefa może tłumaczyć rozwiązanie umowy o pracę?

Pracodawca nie reaguje na prośbę pracownika, która dotyczy jego bezpieczeństwa. Czy bierność szefa może być przyczyną rozwiania umowy o pracę za 30-dniowym okresem wypowiedzenia?

Przestrzeganie przepisów BHP jest obowiązkiem pracodawcy. Zabezpieczenie stanowiska pracy, w taki sposób, aby pracownik miał poczucie bezpieczeństwa, jest w większości przypadków zjawiskiem subiektywnym obydwu stron. Chociaż przepisy o BHP starają się coraz szerzej ujmować zagadnienie bezpieczeństwa, to jednak nie wszystkie przypadki można nimi objąć. Pracodawca ma bowiem prawo wyboru sposobu ochrony życia i zdrowia pracownika. Sposób ten podlega jednakże kontroli ze strony Państwowej Inspekcji Pracy.

Podjęcie działania przez pracownika polegającego na złożeniu wypowiedzenia z pracy może być bezpodstawne. Jeżeli pracowni obawia się o swoje życie, powinien zgłosić swoje uwagi do PIP. W przeciwnym razie może być to odebrane jako naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych.

Pracownik jest obowiązany wykonywać pracę sumiennie i starannie oraz stosować się do poleceń przełożonych, które dotyczą pracy, jeżeli nie są one sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę.

Podstawa prawna: Ustawa – Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.)

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.