Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy dowód wewnętrzny może być dowodem zakupu towaru?

Jestem na ryczałcie. Czy dowód wewnętrzny może być dowodem zakupu towaru? Legalność towaru mogę potwierdzić, na „WZ” na przewóz widnieje pieczątka hurtownika.

Dowód wewnętrzny może być dowodem zakupu towarów.
Jeżeli sprzedaje Pan dany towar lub usługę bez faktury lub rachunku, również należy to udokumentować. W takim przypadku wystawia Pan tak zwany dowód wewnętrzny, jednak nie dla klienta, ale dla własnych potrzeb ewidencyjnych. Pamiętać należy, że jeżeli jest Pan płatnikiem podatku VAT, fakturę musi Pan wystawiać za każdym razem, kiedy dokonuje Pan sprzedaży.

Dowód wewnętrzny powinien zawierać nazwę sprzedanego towaru lub usługi, ilość, cenę jednostkową i wartość, a także datę sprzedaży i numer dowodu wewnętrznego. Księgowość w przypadku firm rozliczających się z fiskusem w formie ryczałtu ogranicza się w większości przypadków do prowadzenia ewidencji przychodów oraz wykazu środków trwałych i wartości niematerialnych. Jeśli Pana działalność związana jest z utrzymywaniem zapasów towarów, czyli z prowadzeniem magazynu, musi Pan także na koniec każdego roku dokonywać spisu z natury, czyli tak zwanego remanentu.

Ewidencja przychodów służy do ewidencjonowania dokumentów potwierdzających przychody firmy. Obowiązek ten wynika z faktu, że wysokość podatku stanowi określony procent od wartości tych przychodów. Ewidencję należy prowadzić rzetelnie i poprawnie. Oznacza to, że musi być ona prowadzona zgodnie z przepisami, a jej zapisy muszą odzwierciedlać stan rzeczywisty. Prawo dopuszcza niewielkie błędy, wpisane błędnie kwoty nie mogą jednak przekroczyć 0,5% wartości przychodu w całym roku lub do dnia, kiedy urząd skarbowy stwierdzi te błędy. Większe błędy mogą oznaczać karę pieniężną. Ewidencję przychodów wraz ze wszystkimi dokumentami należy przechowywać w miejscu wykonywania działalności gospodarczej albo w biurze rachunkowym, jeżeli to ono prowadzi Panu księgowość. Miejsce przechowywania dokumentacji wskazuje się w formularzu zgłoszeniowym NIP-1.

Ewidencję przychodów prowadzi się na podstawie dowodów księgowych, czyli dokumentów potwierdzających sprzedaż. W przypadku dowodów księgowych związanych z przychodem, mogą to być faktury, rachunki, paragony, dowody wewnętrzne itp.

Podstawa prawna: Ustawa o podatku od towarów i usług. (Dz.U. nr 54 poz. 535 z późn. zm.)

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.