Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy koszty związane z kredytem zwiększają wartość środka trwałego?

Firma turystyczna kupiła lokal handlowy. Zaciągnęła na jego zakup kredyt inwestycyjny. Czy koszty związane z uruchomieniem kredytu zwiększają wartość środka trwałego? Zamiarem inwestora jest wynajęcie lokalu. Jeśli jednak lokalu nie uda się wynająć, to co z amortyzacją i kosztami utrzymania tego lokalu (opłaty, odsetki od kredytu)? Czy będą to koszty podatkowe?

Koszty uruchomienia kredytu zwiększają wartość środka trwałego. Opłaty, odsetki od kredytu będzie Pan musiał rzecz jasna spłacać najlepiej w stosownych ratach. Za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych w drodze kupna uważa się cenę ich nabycia, którą stanowi kwota należna zbywcy, powiększona m.in. o koszty odsetek i prowizji naliczonych do dnia oddania środka trwałego do używania (art. 22g ust. 3 oraz art. 16g ust. 3 ww. ustaw).

Definicję kosztów uzyskania przychodów w przypadku osób fizycznych definiuje art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz.U. z 2000 r., nr 14, poz. 176 z późn. zm.) Tak jak w przypadku osób prawnych kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów. Musi Pan pamiętać o wydatek musi mieć pośrednio lub bezpośrednio związek z przychodem. A zatem dla potrzeb podatkowych ważne jest to, że koszt podatkowy musi być poniesiony i to w określonym celu. Przy czym wykładnia językowa użytego sformułowania „koszty poniesione” wskazuje na czas dokonany, co oznacza, iż chodzi tu o taki stan, w którym nastąpiło obciążenie kosztem nie tylko w sensie ewidencyjnym, ale w znaczeniu realnym, a więc w faktycznym poniesieniu wydatków. Wydatki poniesione na przygotowanie do podjęcia nie rozpoczętej działalności gospodarczej nie mogą być traktowane jako koszty uzyskania przychodów ze źródła przychodów w postaci pozarolniczej działalności gospodarczej.

Stosownie do postanowień ustawy o VAT w przypadku środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych kwota podlegająca odliczeniu przy ich nabyciu może ulegać zmianie przez 5 kolejnych lat, a w przypadku nieruchomości – przez 10 lat. W tym okresie podatnik jest zobowiązany dokonać korekty odliczonego podatku, jeśli nastąpi zmiana struktury sprzedaży opodatkowanej i zwolnionej. Jednakże korekta ta nie będzie miała wpływu na ustaloną wartość początkową składników majątku trwałego. Kwota podatku od towarów i usług nieuwzględniona w wartości początkowej środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, w tej części, w jakiej dokonano korekty powodującej:

  • zwiększenie podatku odliczonego – wpływa na zwiększenie przychodów (art. 14 ust. 2 pkt 7f ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 12 ust. 1 pkt 4g ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych),
  • zmniejszenie podatku odliczonego – wpływa bezpośrednio na zwiększenie kosztów uzyskania przychodów (art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. c) oraz art. 16 ust. 1 pkt 46 lit. c) ww. ustaw).

Do środków trwałych nabytych od dnia 1 czerwca 2005 r. zastosowanie mają znowelizowane przepisy ustawy o VAT, w myśl których roczna korekta (w ciągu 5 i 10 lat) nie dotyczy środków trwałych o wartości początkowej nie przekraczającej 15.000 zł.

Podstawa prawna:

  • Ustawa o VAT;
  • Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.