Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy mimo choroby będę musiał zapłacić składki?

Przebywałem na zwolnieniu lekarskim przez okres 1 miesiąca, ale jednocześnie wyrejestrowałem się na ten okres z ubezpieczeń. Nie wiedziałem, że dla ZUS wyrejestrowanie to to samo co zawieszenie działalności i że nie mogę jej w tym czasie prowadzić. W firmie zastąpił mnie zatrudniony pracownik, który dokonywał sprzedaży. Z tytułu wyrejestrowania z ubezpieczeń i faktycznego prowadzenia działalności zobowiązany byłbym, jak sądzę, do zapłacenia składek na ubezpieczenie społeczne, ale z drugiej strony byłem przecież na zwolnieniu lekarskim, które zwalnia mnie z obowiązku płacenia składek na to ubezpieczenie. Czy pomimo tego grozi mi obowiązek zapłacenia składek? A może wystarczy zgłosić się do ubezpieczeń od dnia wyrejestrowania? Czy to wpłynie na zasiłek?

Zwolnienie lekarskie uzasadnia przyczynę zaprzestania odprowadzania składek na ubezpieczenia społeczne i składkę zdrowotną. Podstawą do tego zwolnienia jest udokumentowanie przez przedsiębiorcę faktu, że nie może prowadzić działalności gospodarczej, czyli zaświadczenie lekarskie. Warto tutaj podkreślić, iż czym innym jest przerwa, w opłacaniu składek ZUS, a czym innym, wyrejestrowanie się z tych składek.

Wyrejestrowanie się z opłacanie składek powoduje brak w objęciu ubezpieczeniem społecznym osoby wyrejestrowanej. Natomiast nie opłacanie składek podczas choroby bez procedury wyrejestrowania nie ma żadnych skutków prawnych z uwagi na zwolnienie lekarskie przedłożone w oddziale ZUS. Podobne stanowisko zostało zaprezentowane w wyroku Sądu Najwyższego z 11 stycznia 2005 r. (I UK 105/04).

Zgodnie z art. 6. 1 ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych, obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym podlegają, z zastrzeżeniem art. 8 i 9, osoby fizyczne, które na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej są osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność oraz osobami z nimi współpracującymi. Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. 1998 r. Nr 137 poz. 887 ze zm.) nie przewiduje „zawieszenia działalności gospodarczej” powodującego brak obowiązku uiszczania składek ubezpieczeniowych, a więc Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie jest upoważniony do zwolnienia ubezpieczonego z tego obowiązku. Potwierdził to wyrok Sądu Najwyższego – Izba Pracy, Ubezpieczeń Społecznych i Spraw Publicznych z dnia 30 listopada 2005 r. (I UK 95/2005).

Nie można powiedzieć, że wyrejestrowanie się ze składek było bezpodstawne, jednak w tym przypadku mamy do czynienia z błędem formalnym. Następstwem tego wyrejestrowania może być brak wypłaty zasiłku chorobowego oraz brak ubezpieczenia zdrowotnego w tym okresie. Z drugiej strony, w czasie zwolnienia była prowadzona działalność zarobkowa. To z kolei może być podstawą do stwierdzenia, że firma była prowadzona, tak więc płatnik był zobowiązany do odprowadzenia właściwych składek ubezpieczeniowych. Nieznajomość prawa nie zwalnia z obowiązku jego stosowania. Proponuje udać się do ZUS i wyjaśnić całą sprawę. W tym przypadku odwlekanie nie jest w interesie ubezpieczonego (płatnika). ZUS ma 10 lat, aby zażądać zapłacenia zaległych składek wraz z odsetkami.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. Nr 137, poz. 887 z późn. zm.).

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.