Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy mogę uzyskać dotację wynajmują sklep od rodziców?

Czy mogę otworzyć własną, nową firmę i uzyskać dotację z Urzędu Pracy i jednocześnie wynajmować sklep od rodziców? Rodzice prowadzą firmę handlową, ale o innej branży.

Urzędu pracy, który dysponuje środkami z Funduszu Pracy i może udzielać bezzwrotnych dotacji na rozpoczęcie własnej działalności gospodarczej. Może Pani również jednocześnie wynająć cały lokal bądź jej część od swoich rodziców.

Możliwość taką daje osobom bezrobotnym art. 46 ustawy z 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Na mocy tego artykułu osoby bezrobotne mogą składać wnioski o przyznanie jednorazowych środków z Funduszu Pracy na podjęcie działalności gospodarczej. Kwota, o jaką może starać się osoba bezrobotna, to maksymalnie 500 proc. przeciętnego wynagrodzenia, obowiązującego w dniu zawarcia umowy.

Dotacje te udziela się na założenie działalności gospodarczej, jednak z zgodnie z artykułem art. 62 ust. 1, pkt. 2 lit. b – dotacje te można przeznaczyć również na podjęcie pozarolniczej działalności lub na zakup ziemi, nie wyłączając działalności wytwórczej lub usługowej związanej z rolnictwem. Jednak wykorzystanie dotacji na działalność pozarolniczą dotyczy tylko tych osób bezrobotnych, z którymi stosunek służbowy lub stosunek pracy został rozwiązany z przyczyn dotyczących zakładu pracy, i które podlegają ubezpieczeniu społecznemu rolników.

O przyznanie środków osoba bezrobotna, zarejestrowana w UP powinna zgłosić się z wnioskiem do starosty właściwego ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu.

Ważnym warunkiem, który musi spełnić osoba bezrobotna jest także fakt, iż w okresie 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku nie odmówiła – bez uzasadnionej przyczyny, przyjęcia propozycji odpowiedniego zatrudnienia, innej pracy zarobkowej, szkolenia, przygotowania zawodowego w miejscu pracy, wykonywania prac interwencyjnych lub robót publicznych.

We wniosku tym należy określić:

  • kwotę o jaką ubiega się osoba bezrobotna,
  • rodzaj zamierzonej działalności gospodarczej,
  • kalkulację kosztów związanych z podjęciem działalności,
  • źródła ich finansowania oraz przedstawienie działań podjętych na rzecz uruchomienia działalności dotyczących w szczególności pozyskania lokalu, uzyskania niezbędnych pozwoleń oraz odbycia szkoleń,
  • szczegółową specyfikację i harmonogram zakupów w ramach wnioskowanych
    środków
  • przewidywane efekty ekonomiczne prowadzenia działalności gospodarczej.

Ponadto należy dołączyć oświadczenie o nie korzystaniu dotychczas ze środków Funduszu Pracy lub innych funduszy publicznych na podjęcie działalności gospodarczej lub rolniczej oraz oświadczenie o spełnianiu innych warunków do otrzymania wnioskowanej kwoty.

O uwzględnieniu lub odmowie uwzględnienia wniosku starosta powiadamia wnioskodawcę w ciągu 30 dni od dnia złożenia wniosku, a następnie – w przypadku uwzględnienia wniosku – zostaje zawarta pisemna umowa między starostą i bezrobotnym.

Umowa ta zawiera w szczególności zobowiązanie bezrobotnego, który otrzymał dotacje do:

  • udokumentowania i rozliczenia – w określonym w umowie terminie – wydatkowania zgodnie z przeznaczeniem środków otrzymanych przez bezrobotnego,
  • zwrotu wraz z odsetkami ustawowymi, w ciągu 30 dni od dnia otrzymania wezwania starosty, w przypadku wykorzystanych niezgodnie z przeznaczeniem środków, prowadzenia działalności na okres krótszy niż 12 miesięcy lub naruszenia innych warunków umowy.

Zapis w umowie dotyczący obowiązku rozliczenia się przez bezrobotnego z otrzymanych środków oraz zwrotu wraz z ustawowymi odsetkami przyznanych środków dotyczy jedynie tych sytuacji, w których bezrobotny uzyskawszy
bezzwrotne dotacje, wykorzystuje je niezgodnie z postanowieniami umowy.

Bezrobotny zamierzający podjąć działalność gospodarczą, który stara się o bezzwrotne dotacje, może również wnioskować o przyznanie refundacji do 80 proc. udokumentowanych kosztów pomocy prawnej, konsultacji i doradztwa dotyczących tej działalności, poniesionych w okresie od dnia zawarcia umowy do dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej. Wysokość refundacji nie może przekroczyć kwoty przeciętnego wynagrodzenia.

Osoba bezrobotna, która otrzymała bezzwrotną dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej straci status osoby bezrobotnej z dniem podjęcia działalności gospodarczej – od dnia wskazanego w zgłoszeniu do ewidencji.

O szczegółowe informacje dotyczące złożenia wniosku oraz innych niezbędnych do jego rozpatrzenia dokumentów należy pytać w powiatowych urzędach pracy.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy ( Dz.U. nr 99 poz. 1001)

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.