Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy można sprawdzić kondycję finansową biura podróży?

Praktycznie co tydzień słyszymy informacje na temat upadłości kolejnych biur podróży. Dlatego przed wybraniem się na upragniony urlop warto sprawdzić kondycję danej spółki. Gdy biuro ogłasza upadłość, jest już za późno na refleksję.

Niezmiennie powtarza się podobna sytuacja: klienci wpłacają pieniądze, czasem nawet dolatują do innego państwa i nagle, nieoczekiwanie pojawia się informacja, że biuro podróży bankrutuje. W tym momencie przepadają zwykle zaliczki osób, które wpłaciły, lecz gorzej mają ci, którzy akurat są za granicą. Prawie zawsze mają oni problemy – bywają przetrzymywani w hotelach, często muszą wymykać się z nich bez paszportów. Co gorsza, nie wystarczy w dzisiejszych czasach zdanie się na oceny starych klientów i renomę danego biura – bo bankrutują nawet te bardzo znane, o ugruntowanej pozycji: Sky Club, Triada. Kilka lat wcześniej taki los spotkał cieszące się dobrą opinią Selectours i Orbis Travel.

Zdaniem Prezesów Polskiej Izby Turystyki i Polskiego Związku Organizatorów Turystyki Rejestry Długów mają znikomą przydatność dla oceny touroperatora i nie dysponują żadną informacją na temat kondycji finansowej biur podróż, nie dając przez to turystom gwarancji bezpieczeństwa.

Co może zatem zrobić „przeciętny Kowalski”, żeby mieć czyste sumienie przed wylotem na wymarzony urlop? Złotego środka nie ma, ale skorzystanie z oceny kondycji finansowej wybranego biura podróży nie zaszkodzi. Zobaczy przynajmniej, czy są symptomy świadczące o zbliżających się kłopotach finansowych danego biura.

Zanim więc wybierzemy się w podróż marzeń, możemy sprawdzić wiarygodność finansową firmy , która nas w tę podróż zabierze. Dobrym pomysłem jest zamówienie raportu w wywiadowni gospodarczej – zwłaszcza, że od niedawna jest to usługa dostępna za niezbyt wielką sumę, online, nawet przez sms.

– Tak, jak w każdym biznesie, również w branży turystycznej zdarzają się przypadki niewypłacalności przedsiębiorstw. Zatory płatnicze i problemy finansowe to naturalne elementy krajobrazu gospodarczego. Naturalną czynnością powinno być także sprawdzenie, czy Partner biznesowy, w tym wypadku biuro podróży, wywiąże się z umowy i zapewni nam bezpieczny wypoczynek. Istnieją narzędzia, które umożliwiają sprawdzenie wiarygodności finansowej firmy. Zweryfikowanie kondycji biura podróży zapewni nam komfort psychiczny – mówi Jacek Koziaczy, Prezes Creditreform Polska.

Jego zdaniem, warto skorzystać z nowych narzędzi, które współczesny konsument ma do dyspozycji, a które dotąd były zarezerwowane jedynie dla świata biznesu. Takim serwisem jest Crefo.pl, za pomocą którego sprawdzimy wybraną firmę i jej wiarygodność z dowolnego miejsca pobytu. Na stronie www.crefo.pl można w kilka minut wyszukać firmę i sprawdzić ją, nie wychodząc z domu, z biura, czy nawet z hotelowego pokoju. Serwis jest dostępny online 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. Raporty o firmach (w tym także o biurach podróży) tworzone są przez międzynarodową wywiadownię gospodarczą Creditreform, która została założona w 1879 r. w Niemczech. To jedna z największych w Europie organizacji zajmujących się gromadzeniem, analizą oraz dostarczaniem informacji o moralności płatniczej firm, a także windykacją należności. W Polsce Creditreform istnieje już 20 lat.

Co możemy znaleźć w raportach udostępnianych przez platformę Crefo.pl? – Serwis i wyszukiwarka Crefo.pl pokazuje, jaką zawartość ma raport o firmie, jakie dane są dostępne, z jakiego okresu pochodzą, a klient sam decyduje, za co chce zapłacić. Wybiera raport, który najbardziej odpowiada jego potrzebom – albo zamawia tylko te informacje, których poszukuje.

Crefo.pl udostępnia bezpłatnie dane teleadresowe i dane rejestrowe KRS, natomiast odpłatnie szczegółowe profile firm, raporty handlowe w wersji: MINI, SKRÓCONY, PEŁNY. Można również skonfigurować TWÓJ RAPORT i „stworzyć” raport z dowolnych, dostępnych elementów albo pobrać np. same powiązania osobowe lub tylko ocenę Creditreform, czy inny rodzaj informacji, która jest dla nas niezbędna i kluczowa – mówi Jacek Koziaczy. – Obecnie w bazie Crefo.pl znajdują się dane o podmiotach gospodarczych działających w Polsce. Baza firm jest stale aktualizowana i uzupełniana. Dla wygody obcokrajowców serwis dostępny jest w trzech wersjach językowych: polskiej, angielskiej i niemieckiej.- dodaje Prezes Creditreform Polska. A w przypadku dochodzenia odszkodowania dobrze też wiedzieć, jakim majątkiem dane biuro podróży dysponuje i jaka jest struktura właścicielska.

Dla przykładu: na podstawie raportu na temat biura Sky Club można było ustalić, iż firma działała w oparciu o działalność byłego Biura Podróży Triada SA, które było jego większościowym udziałowcem. Z kolei współwłaścicielem bankruta Africana Travel był wyłączny właściciel innego bankruta – Alba Tour.

Głównym parametrem oceny kondycji wg Creditreform jest Indeks Zdolności Płatniczej (IZP) oraz Prawdopodobieństwo Upadłości (PD), co pokazuje, że już w kwietniu br. (przed sezonem urlopowym i wylotami na wakacje) Sky Club osiągnęło ocenę – IZP 500, która w skali Creditreform oznacza niewystarczającą zdolność płatniczą.

v Wszystkie opinie i oceny zawarte w niniejszym dokumencie wyrażają opinie osób go sporządzających w dniu jego publikacji i nie mogą być interpretowane jako podstawa do podejmowania jakichkolwiek decyzji biznesowych. Creditreform Polska nie ponosi odpowiedzialności za skutki decyzji podjętych na podstawie niniejszej informacji prasowej.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.