Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy można zatrudnić nadzorcę budowlanego na umowę o dzieło?

Prowadzę jednoosobową firmę. Jedną ze zgłoszony przeze mnie – we wpisie ewidencji gospodarczej – działalności jest nadzór budowlany. Sama nie posiadam uprawnień do prowadzenia nadzoru, ma je mój mąż. Chciałabym go zatrudnić na umowę o dzieło, unikając w ten sposób składek ZUS. Zamierzam mężowi, jako osobie współpracującej, nie wystawiać rachunku, a kwotę za ten nadzór traktować jako przychód firmy, który jako taki podlegałby opodatkowaniu. Czy jest to możliwe i zgodne z przepisami? Czy ziołowe preparaty lecznicze sprowadzone z Dalekiego Wschodu wymagają polskiego atestu. A jeżeli tak, to do kogo mam się zwrócić o jego wydanie?

Żadne przepisy nie zakazują sporządzenia umowy o dzieło w sprawie nadzoru budowlanego, o ile będzie on wykonywany w sposób okresowy. Należy pamiętać, że w tym przypadku niezbędne będzie zawieranie umowy za każdym razem przed wykonaniem usługi. Czynność ta będzie oczywiście opodatkowana. Jeżeli współmałżonek wykonywałby tę pracę w sposób systematyczny, ciągły, a tym samym dający podstawę do zastosowania w stosunku do niego umowy o pracę lub umowy-zlecenie, wówczas umowa o dzieło staje się bezpodstawna.

Oczywiście przepisy budowlane nie zakazują takiej praktyki, w której nadzór budowlany związany jest bezpośrednio z działalnością gospodarczą. Nadzorcę budowlanego można zatrudnić na okres wykonywania określonych prac nadzorczych lub na stałe, w zależności od potrzeb przedsiębiorstwa.

Umowa o dzieło nie jest objęta składkami ZUS. Obowiązkowi wobec ZUS współmałżonek będzie podlegał dopiero w przypadku umowy zlecenie czy umowy o pracę. Niezależnie od rodzaju umowy, pracodawca będzie musiał odprowadzić podatek dochodowy.

Należy podkreślić, że każdy preparat leczniczy, niezależnie od tego, czy jest produkowany w Polsce, czy za granicą, musi posiadać atest i dopuszczenie go do użytku na terytorium RP wydane przez Ministerstwo Zdrowia lub Instytutu Leków. Bliższe informacje na temat dopuszczenia leków do użytku na terytorium RP można znaleźć na stronach Ministerstwa Zdrowia oraz Narodowego Instytutu Leków.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz.U. z 2006 r. Nr 156, poz. 1118 ze zm.);
  • Ustawa o środkach farmaceutycznych, materiałach medycznych, aptekach, hurtowniach i nadzorze farmaceutycznym (Dz.U. z 1991 r. Nr 105, poz. 452).

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.