Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy można zwolnić pracownika zaraz po ustaniu świadczenia chorobowego?

Termin wygaśnięcia umowy o pracę na czas określony mija 30 sierpnia 2007 r. Pracownik w trakcie pobierania zasiłku chorobowego złożył wniosek o rentę. Czy jeśli 29 maja br. upływa 182 dzień niezdolności do pracy, to pracownika można zwolnić z datą 30 maja br. Czy w takiej sytuacji należy mu się odprawa? Czy należy czekać na decyzję ZUS o przyznaniu renty zanim się go zwolni?

Pracownika przebywającego na zasiłku chorobowym można zwolnić po upływie 182 dni niezdolności do pracy, bez wyczekiwania na orzeczenie ZUS o przyznaniu renty. Warto wiedzieć, że rozwiązanie umowy o prace z chorującym pracownikiem może nastąpić, jeśli niezdolność do pracy trwa:

  • powyżej 3 miesięcy – w przypadku gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy;
  • więcej niż łączny okres pobierania wynagrodzenia i zasiłku z tytułu niezdolności do pracy.

Jednak – co należy podkreślić – nie jest to wymóg konieczny. Pracownikowi takiemu przysługuje bowiem świadczenie rehabilitacyjne do czasu otrzymania przez niego prawa do renty z tytułu niezdolności do pracy. Świadczenie wypłacane jest w wysokości 90% wynagrodzenia lub przychodu, które stanowiło podstawę wymiaru zasiłku chorobowego za okres pierwszych 90 dni. Zatem postępowanie pracodawcy wcale nie musi iść w kierunku zwolnienia takiego pracownika, lecz zapewnienia mu możliwości nabycia dodatkowego świadczenia (świadczenie rehabilitacyjne) do chwili uzyskania przez niego renty. Świadczenie rehabilitacyjne może trwać nawet do roku czasu.

Co się tyczy odprawy pieniężnej dla pracownika po okresie trwania zasiłku chorobowego, należy podkreślić, że zwolnienie pracownika z przyczyn leżących po stronie pracodawcy powoduje konieczność wypłaty odprawa pieniężnej zwalnianemu. Kwestie odprawy pieniężnej dla takiego pracownika reguluje art. 10 ustawy z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn nie dotyczących pracowników (Dz.U. nr 90, poz. 844 z późn. zm.).

Podstawa prawna:

  • Ustawa z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267 ze zm.);
  • Ustawa z 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn nie dotyczących pracowników (Dz.U. nr 90, poz. 844 z późn. zm.).

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.