Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy PUP wykreśli bezrobotnego, który w ZUS zgłosił osobista opiekę nad dzieckiem?

Czy bezrobotny, który zgłosi się do ZUS w sprawie sprawowania osobistej opieki nad dzieckiem, zostaje wyrejestrowany z urzędu pracy? Mój partner- zarejestrowany jako osoba bezrobotna bez prawa do zasiłku- chce zgłosić się do ZUS w sprawie objęcia ubezpieczeniem emerytalnym w związku ze sprawowaniem osobistej opieki nad naszym dzieckiem. Czy nadal pozostanie on zarejestrowany w urzędzie pracy i będzie objęty przed ten urząd składką na ubezpieczenie zdrowotne będąc jednocześnie zgłoszonym do ZUS o objęcie go ubezpieczeniem emerytalnym w związku ze sprawowaniem osobistej opieki nad dzieckiem? Czy urząd pracy wyrejestruje go wówczas?

Zgodnie z ustawą, za osoby z minimum półrocznym stażem ubezpieczeniowym, które wcześniej ubezpieczone zdecydują się przerwać pracę w celu opieki osobistej nad dzieckiem budżet państwa zapłaci składki emerytalne, rentowe i zdrowotne. W przypadku osób dotąd nieubezpieczonych, ze stażem krótszym niż 6 miesięcy oraz bezrobotnych, finansowane będą tylko składki na ubezpieczenie emerytalne. Tylko osoby z 6 miesięcznym stażem ubezpieczeniowym podlegają obowiązkowo tym składką a więc nie mogą uzyskać statusu osoby bezrobotnej. Osoba bezrobotna, która podejmie się osobistej opieki nad dzieckiem, zgodnie z ww. ustawą podlega obowiązkowo ubezpieczeniu emerytalnemu. Składka ta finansowana jest w całości przez budżet państwa za pośrednictwem ZUS i naliczana od podstawy wymiaru w wysokości 75% kwoty minimalnego wynagrodzenia.

Prawo do objęcia obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym przysługuje jednemu z rodziców pod warunkiem, że drugi rodzic nie jest objęty ubezpieczeniem emerytalnym z tego tytułu albo ubezpieczeniami emerytalnymi i rentowymi jako osoba: pobierająca zasiłek macierzyński, przebywająca na urlopie wychowawczym, sprawująca osobista opiekę nad dzieckiem. Składki na ubezpieczenie emerytalne będą odprowadzane za osobę opiekującą się dzieckiem od dnia złożenia przez nią w ZUS specjalnego oświadczenia.

W mojej ocenie mąż nie powinien utracić statusu osoby bezrobotnej w takim przypadku.

kancelaria TWZ adw. Łukasz Wieszczeczyński
Tabędzka – Wieszczeczyński – Zagierska
www.adwokaci-twz.pl

Podstawa prawna:

art. 6 ust. 1 pkt 9, art. 9 ust. 6a, art. 16 ust. 8-9, art. 18b, Ustawy dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych ((tj. Dz.U. z 2015 r. poz. 121 ze zm.)

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.