Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy rencistce przysługuje płatne zwolnienie lekarskie i zasiłek macierzyński?

Jestem inwalidką II grupy. Pracuję na pól etatu (w zakładzie zatrudniającym tylko osoby z grupą) i aktualnie jestem w ciąży. Moja choroba niestety nie zawsze pozwala mi na pracę. Jak będzie wyglądała moja sytuacja w przypadku zwolnienia lekarskiego? Czy będzie ono płatne w 100%? Czy będąc na rencie przysługuje mi także płatne zwolnienie lekarskie i zasiłek macierzyński?

Otrzymując rentę socjalna i jednoczenie będąc na zasiłku pielęgnacyjnym świadczeniobiorca może jednocześnie zostać beneficjentem zasiłku macierzyńskiego. Taką możliwość daje obecnie nowelizacja ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. 2005 nr 31, poz. 267 z poz. zm.).

Osoba będąca na zwolnieniu lekarskim ma prawo do zasiłku chorobowego bez względu na fakt posiadania renty socjalnej i zasiłku pielęgnacyjnego. Zasiłek chorobowy przysługuje, bowiem ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego, a zatem przysługuje osobie pracującej na pół etatu w zakładzie pracy chronionej finansowanym przez PFRON. Zasiłek chorobowy będzie wypłacany takiej osobie w wysokości 80% podstawy wymiaru. Natomiast zasiłek macierzyński przysługiwał będzie w 100% podstawy wymiaru.

Dla przypomnienia, zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego przysługuje objętym ubezpieczeniem chorobowym pracownikom od 34 dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym. Renta socjalna przysługuje natomiast osobie, która:

  • jest pełnoletnia;
  • jest całkowicie niezdolna do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:

    a) przed ukończeniem 18 roku życia,
    b) w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej – przed ukończeniem 25 roku życia,
    c) w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.

Renta socjalna przysługuje wyłącznie osobie, która osiągnęła pełnoletność i która jest całkowicie niezdolna do pracy. Renta może być przyznana na stałe – jeżeli niezdolność do pracy jest trwała lub na wskazany okres, jeśli niezdolność do pracy jest czasowa.
Co do Zasiłku pielęgnacyjnego to przysługuje on bez względu na wysokość dochodu na członka rodziny. Nie przysługuje natomiast osobie:

  • przebywającej w instytucji zapewniającej całodobowe utrzymanie, jeżeli pobyt osoby i udzielane jej świadczenia są choćby w części finansowane z budżetu państwa lub Narodowego Funduszu Zdrowia,
  • uprawnionej do dodatku pielęgnacyjnego.

Podstawa prawna

: Ustawa z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz.U. z 2005 r. nr 31, poz. 267 z późn. zm.).

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.