Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy składkę refundowaną przez PFRON należy wliczyć do wynagrodzenia?

Firma nie będąca zakładem pracy chronionej zatrudnia osobę niepełnosprawną. Pracownik ma refundowaną składkę emerytalną – ze strony pracownika przez PFRON, a ze strony pracodawcy z budżetu państwa. Czy składka emerytalna opłacana przez pracownika, a refundowane przez PFRON powinna zostać doliczona do wynagrodzenia netto pracownika? Jeżeli tak, to czy podlegają ona opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych? Jak w takiej sytuacji wypełnić druk PIT-4?

Refundowana składka opłacana przez pracownika powinna zostać doliczona do wynagrodzenia netto pracownika niepełnosprawnego. Składki na ubezpieczenia społeczne zatrudnionych osób niepełnosprawnych nalicza się na zasadach określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. nr 137, poz. 887 z późn. zm.). Z ustawy wynika bezsprzecznie, że w zakładach pracy zatrudniających mniej niż 25 osób, w stosunku do zatrudnionych osób niepełnosprawnych, zaliczonych do znacznego lub do umiarkowanego stopnia niepełnosprawności:

  • część wynagrodzenia odpowiadającą składce należnej od zatrudnionego na ubezpieczenie emerytalne finansuje Fundusz,
  • część kosztów osobowych pracodawcy, odpowiadającą należnej składce na ubezpieczenie emerytalne od pracodawcy, finansuje budżet państwa.

Warto podkreślić, że pracodawca dokonuje rozliczenia miesięcznego dofinansowania za okres roczny w terminie do 15 lutego roku następnego. A zatem nie ma podstaw prawnych, aby postąpić inaczej skoro składka ta stanowi integralną cześć wynagrodzenia za pracę pracownika niepełnosprawnego.

W przypadku osób niepełnosprawnych możemy mówić o obowiązku podatkowych i z tego tytułu o rozliczeniach z Urzędem Skarbowym. Płatnicy podatku (pracodawcy) są obowiązani, w terminie do końca lutego, po upływie roku podatkowego, sporządzić i przekazać informację o uzyskanych przez podatnika niepełnosprawnego w ciągu roku dochodach oraz o pobranych zaliczkach na podatek dochodowy (PIT-11) a nie jak to sugerowane jest w pytaniu PIT 4. Na tej podstawie podatnik niepełnosprawny sumuje poszczególne dochody i zapłacone podatki i wpisuje je do zeznania podatkowego, ewentualnie stosując odliczenia i ulgi.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. nr 137, poz. 887 z późn. zm.).

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.