Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy szef może stawiać ultimatum w kwestii zwolnienia?

Czy pracodawca może zwolnić magazyniera, który rozwożąc towar, spowodował wypadek? W wyniku tego zdarzenia pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim. Po powrocie do pracy, otrzymał wypowiedzenie. Szef kazał mu wybierać, czy podstawą wypowiedzenia będzie art. 152 (spowodowanie szkody na rzecz pracodawcy), czy odbędzie się to za porozumieniem stron. Czy szef mógł tak postąpić?

Naturalnie pewne zachowania pracodawcy względem pracownika następują bez obecności świadków w rozmowie ustnej, z której pracodawca i pracownik mogą się łatwo wycofać. Oczywiście zachowanie pracodawcy dopuszczającego pracownika do wyboru przez niego drogi zwolnienia jest niedopuszczalne. To pracodawca sam odpowiada za decyzje względem pracownika i sam powinien doskonale wiedzieć, z jakiego paragrafu powinno nastąpić zwolnienie. Jeżeli ma podstawy do stwierdzenia, że pracownik naruszył art. 152 k.p., powinien bez wahania podjąć decyzję o zwolnieniu. Zachowanie pracodawcy jest, zatem mocno mobbingowe, co skutkuje u pracownika frustracją i lękiem przed pracodawcą.

Naturalnie udowodnienie pracodawcy zachowania niezgodnego z prawem jest w tym przypadku bardzo trudne, chyba, że są świadkowie całego zdarzenia. W tym wypadku warto powiadomić o całym zdarzeniu Państwową Inspekcję Pracy.

Podstawa prawna: Ustawa – Kodeks pracy (Dz.U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.)

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.