Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Czy za granicą wymagana jest ponowna rejestracja?

Chciałbym się czegoś dowiedzieć na temat działalności jednoosobowych podmiotów gospodarczych prowadzących działalność gospodarczą wyłącznie na rzecz jednego podmiotu na terenie Unii Europejskiej. Czy muszę posiadać w Polsce taką samą działalność obejmującą zakres świadczonych usług za granicą? Czy wymagana jest za granicą ponowna (odrębna) rejestracja działalności? Konkretnie chciałbym na terenie Holandii prowadzić handel i sprowadzanie do Polski (czyli także transport) maszyn i pojazdów.

W każdym przypadku podjęcia działalności gospodarczej zarówno dla jednego kontrachenta jak i dla więszej ich liczby jest Pan zobligowany do podjęcia działalności gospodarczej na zasadach ogólnych zawartych w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej Dz.U. z 2004r., Nr 173, poz 1807 jeżeli ma ona dotyczyć warunków polskich.

Chcący prowadzić własne interesy w Holandii musi Pan posiadać zgodę urzędu właściwego od spraw działalności gospodarczej w Holandii. Działalność gospodarcza osób fizycznych i przedsiębiorstw regulowana jest przez prawa poszczególnych państw członkowskich, Traktat Rzymski oraz dyrektywy Rady.

Przepisy dotyczące swobody prowadzenia działalności gospodarczej na tereni UE umożliwiają jej prowadzenie we wszystkich krajach członkowskich. Podstawą prowadzenia przedsiębiorstwa we wspólnotach jest tzw. prawo wejścia i pobytu na terytorium państwa członkowskiego (Dyrektywa Rady nr 73/184).

Swoboda działalności gospodarczej w UE obejmuje prawo dostępu do prowadzenia działalności gospodarczej, zarówno w na zasadach samozatrudnienia jak i zakładania i prowadzenia przedsiębiorstw i nie dyskryminuje przedsiębiorcy ze względu na posiadane obywatelstwo.

Obywatele UE nie mogą być pozbawieni następujących praw:

  • prawa do zwierania umów o dzieło, najmu, dzierżawy i innych umów;
  • prawa do składania ofert i uczestnictwa w zamówieniach publicznych;
  • prawa do uzyskiwania koncesji i zezwoleń;
  • prawa do nabywania, korzystania i dysponowania prawami oraz majątkiem ruchomym i nieruchomym.

Warunkiem prowadzenia działalności gospodarczej w krajach członkowskich UE jest zachowanie przepisów ustalonych w prawodawstwie kraju w którym rejestrowana jest firma i z zastrzeżeniem postanowień dotyczących kapitału (różnych dla poszczególnych państw).

W różnych krajach obowiązują odmienne procedury przy rejestracji firmy i wymagane są różne dokumenty, a także obowiązują różne systemy podatkowe i stawki podatku dochodowego, stawki podstawowe VAT . Rolę doradców przy zakładaniu firm w krajach UE pełnią radcy handlowi ambasad i przedstawiciele zagranicznych izb gospodarczych. Przedsiębiorca powinien także się wcześniej zapoznać z zagadnieniami prawa pracy kraju, w którym chce rozpocząć działalność gospodarczą.

Osoby fizyczne nie będące jeszcze obywatelami państw członkowskich UE obowiązuje uzyskania pozwolenia na pracę ( wydawane z reguły na rok).

Wg prawa UE prowadzenie samodzielnej działalności zarobkowej w państwach członkowskich może mieć formę działalności wtórnej (założenie przedstawicielstwa lub oddziału firmy już istniejącej) lub działalności pierwotnej.

W 1991 roku w Układzie Europejskim podpisanym przez Polskę, zawarte zostały szczegółowe zasady obowiązujące firmy zagraniczne rozpoczynające działalność w Polsce i przedsiębiorstwa Polskie chcące założyć i prowadzić firmę na terytorium wspólnoty (dotyczyło tylko podmiotów gospodarczych).

Układ Europejski określa także definicje przedsiębiorstwa polskiego i przedsiębiorstwa wspólnotowego.

Przedsiębiorstwo polskie to takie, które zostało założone zgodnie z przepisami obowiązującymi w Polsce oraz posiada swoją siedzibę, a także prowadzi działalność na terenie Polski.

Przedsiębiorstwo wspólnotowe to takie, które zostało założone zgodnie z regulacjami wspólnotowymi, siedzibę posiada w jednym z krajów członkowskich UE i w tym kraju prowadzona jest jego działalność.

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.