Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Dokonywanie bezpośredniego zwrotu różnicy w podatku

Jakie są terminy i ograniczenia w dokonywaniu zwrotu bezpośredniego?

Choć obecnie w każdym przypadku (poza sytuacją, w której w danym okresie rozliczeniowym podatnik nie wykonał czynności podlegających opodatkowaniu – o czym mowa powyżej), podatnik ma prawo do otrzymania bezpośredniego zwrotu podatku, termin, w jakim zwrot ten otrzyma zależy od spełnienia przez niego warunków określonych w art. 87 ustawy o VAT.

Termin 60-dniowy

Podstawowym terminem zwrotu, określonym w art. 87 ust. 2 ustawy o VAT, jest termin 60-dniowy, liczony od dnia złożenia rozliczenia przez podatnika. Podatnik może ubiegać się o bezpośredni zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w terminie 60 dni w następujących przypadkach:

  • nabycia towarów i usług zaliczanych przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji – w wysokości nie wyższej od kwoty stanowiącej wysokość kwoty podatku naliczonego od nabycia towarów i usług, które są zaliczane przez podatnika do tych środków, bądź
  • w przypadku gdy  podatnik wykonuje czynności  podlegające opodatkowaniu stawkami niższymi niż 22% – w wysokości stanowiącej 22% obrotu opodatkowanego stawkami niższymi niż podstawowa.

W wyniku nowelizacji ustawy o VAT, która weszła w życie z dniem 1 czerwca 2005 r., katalog przypadków, w których podatnik może otrzymać zwrot bezpośredni w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia, został poszerzony o:

  • nabycie gruntów i  praw wieczystego  użytkowania gruntów, jeżeli  zostaną one zaliczone do środków trwałych nabywcy oraz
  • uzyskanie obrotu z tytułu dostaw towarów lub świadczenia usług poza terytorium kraju, uprawniających do odliczenia podatku naliczonego na terytorium Polski.

W sytuacji, gdy podatnik żąda zwrotu podatku z tytułu otrzymania zaliczki na poczet przyszłych dostaw eksportowych lub wewnątrzwspólnotowych – do czasu przedstawienia dokumentów potwierdzających faktyczny wywóz towarów w wykonaniu ww. dostaw – podatnik składa zabezpieczenie majątkowe w kwocie odpowiadającej kwocie podatku, jaka byłaby należna, gdyby obrót ten dotyczył dostawy towarów na terytorium.

Zasady dokonywania zwrotu w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia nie są bezwzględnie obowiązujące. Ograniczona w powyższy sposób kwota podatku przysługująca do zwrotu w terminie 60 dni od dnia złożenia rozliczenia, może ulec podwyższeniu, jeżeli jest to uzasadnione sezonowością produkcji lub usług albo sezonowością skupu produktów rolnych.

Zwiększony zwrot bezpośredni w terminie 60 dni przysługuje podatnikowi w sytuacji, gdy podwyższenie zwrotu jest uzasadnione kwotą podatku, o której mowa w art. 86 ust. 8 pkt 1 ustawy o VAT, czyli w przypadku gdy nabywane towary i usługi związane są 2 dostawami towarów lub świadczeniem usług poza terytorium kraju, jeżeli kwoty te mogłyby być odliczone, gdyby czynności te dokonywane były na terytorium kraju. Zwrot w terminie 60-dniowym przysługuje również podatnikowi w sytuacji gdy nie dokonuje on na terytorium kraju dostaw opodatkowanych, natomiast wykazuje podatek naliczony związany z dostawami na terytorium innych krajów.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.