Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Działalność gospodarcza w namiocie dla celów podatkowych

Aby orzec w kwestii opodatkowania danego obiektu budowlanego, należy go zaklasyfikować do odpowiedniej kategorii.

Podstawą klasyfikacji podatkowej obiektów budowlanych jest przeważnie ustawa o podatkach i opłatach lokalnych oraz prawo budowlane. Występują jednak rozbieżności w opiniach wydawanych przez ekspertów.

Nie każda budowla jest budynkiem

Jak wynika z art. 1a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych, budynkiem nazywamy obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego, który jest trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiada fundamenty i dach.

Z kolei z art. 3 pkt 3 Prawa budowlanego wynika, że budowlą nazywamy każdy obiekt budowlany niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury. Ani jeden, ani drugi zapis nie określa precyzyjnie, czym dokładnie jest „namiot”. Nie można bowiem jednoznacznie stwierdzić, że jest on budynkiem, ponieważ nie jest on trwale związany z gruntem, ani nie posiada fundamentów. Nie jest też budynkiem małej architektury (nie jest to obiekt kultu religijnego, posąg, wodotrysk, ani piaskownica).

Tymczasowe obiekty budowlane

Prawo budowlane przewidziało jednak kategorię określana jako „tymczasowe obiekty budowlane”. Zgodnie z tym zapisem, są nimi konstrukcje przeznaczone do użytkowania w okresie krótszym, niż ich okres trwałości technicznej lub są przewidziane do rozbiórki/ przeniesienia w inne miejsce. Ponadto nie są trwale połączone z gruntem, podobnie jak strzelnice, kioski, urządzenia rozrywkowe, barakowozy, czy właśnie przekrycia namiotowe i powłoki pneumatyczne.

Należy więc stwierdzić, że namiot, podobnie jak domek letniskowy, jest tymczasowym obiektem budowlanym, i podobnie jak budowla, w razie prowadzenia w nim działalności gospodarczej, podlega opodatkowaniu. Stawka właściwa podatku dla budowli, wynosi 2 proc. i jest to wartość maksymalna. Jeśli nie prowadzimy działalności gospodarczej w namiocie, to automatycznie nie odprowadzamy od  niego podatku. W przypadku pojawienia się wątpliwości można wystąpić do wójta, burmistrza lub prezydenta miasta z prośbą o wydanie interpretacji indywidualnej.

Justyna Niedbał

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.