Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Elementarne zasady tworzenia funduszu pracy

Ilu podwładnych?

Ustalając liczbę pracowników, nie uwzględnia się chałupników oraz osób wykonujących pracę na podstawie umowy agencyjnej nieprzerwanie co najmniej przez 30 dni, ponieważ osoby te nie są pracownikami. Natomiast osoby te wlicza się przy ustalaniu liczby zatrudnionych w celu dokonania odpisów na Fundusz, zgodnie z wyraźnym postanowieniem rozporządzenia z dnia 14 marca 1994 r.

W szczególny sposób traktowani są pracodawcy ze sfery budżetowej. Pracodawcy będący jednostkami budżetowymi, zakładami budżetowymi i gospodarstwami pomocniczymi jednostek budżetowych, o których mowa w art. 18-10 ustawy o finansach publicznych, tworzą bowiem Fundusz bez względu na liczbę zatrudnianych pracowników. Ponadto odrębne zasady w zakresie korzystania ze świadczeń socjalnych dotyczą nauczycieli i pracowników cywilnych zatrudnionych w resortach „mundurowych”.

Ustawowy limit: 20 osób

Pracodawcy zatrudniający według stanu na 1 stycznia danego roku co najmniej 20 pracowników w przeliczeniu na pełne etaty są zobowiązani do tworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych (art. 3 ust. 1 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych). Jednak mogą oni w układzie zbiorowym pracy, a jeżeli nie są objęci układem – w regulaminie wynagradzania – postanowić o niższej niż ustawowa wielkości odpisu na zakładowy fundusz socjalny oraz nietworzeniu w ogóle Funduszu.

Jeżeli u pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa, postanowienia regulaminu w sprawie wysokości odpisu na Fundusz lub rezygnacji z tworzenia Funduszu wymagają uzgodnienia z przedstawicielem załogi specjalnie wyłonionym przez pracowników do reprezentowania ich interesów (art. 4 ust. 3 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych).

Przepisy ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych nie określają sposobu wyboru takiego reprezentanta przez załogę. Można więc go wyłonić, np. za pomocą głosowania. Nie określono również trybu informowania pracodawcy o wyborze delegata. Wystarczy zatem ustne poinformowanie pracodawcy o fakcie delegowania danej osoby przez załogę.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.