Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Fatkura VAT nie dająca prawa do odliczenia podatku naliczonego

Odpowiedzialność

Mimo pozornej ochrony nabywców, ustawodawca położył na nich znaczny ciężar odpowiedzialności za nierzetelność sprzedawców. Nawet jeżeli sprzedawca udostępni na żądanie nabywcy informacje, o których mowa w art. 107 ustawy o VAT, to i tak nabywca nie może nabrać pewności, że w kwocie podatku należnego, jaką podatnik wykazał – w deklaracji mieści się akurat kwota wynikająca z faktury, o którą pyta nabywca. Sprawdzanie kontrahentów zasadniczo więc polega wyłącznie na sprawdzeniu, czy są oni zarejestrowanymi podatnikami VAT.

Zgodnie z § 14 ust. 2 pkt 5 rozporządzenia w sprawie VAT, niedopuszczalne jest odliczenie podatku naliczonego w sytuacji, gdy faktury, faktury korygujące wystawione przez nabywcę, zgodnie z odrębnymi przepisami, nie zostały zaakceptowane przez sprzedawcę.
Przepis ten jest konsekwencją regulacji dotyczących wystawiania w szczególnych przypadkach faktur przez nabywców towarów i usług.

Kto uprawniony

Na mocy § 13 rozporządzenia w sprawie faktur, podmiotem uprawnionym do wystawiania faktur, a także faktur zaliczkowych stwierdzających dokonanie dostawy towarów lub świadczenia usług może być nabywca towarów i usług, jeżeli:

  • jest zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym,
  • ma zawartą z dokonującym dostawy towarów lub świadczącym usługi odpowiednią
    umowę,   upoważniającą  do  wystawiania  faktur,  faktur  korygujących   i  duplikatów – w imieniu i na rachunek dokonującego dostawy towarów lub usługodawcy,
  • w terminie  10 dni  od  dnia  zawarcia  umowy  powiadomi  pisemnie  o tej  umowie
    naczelników urzędów skarbowych właściwych dla obu stron umowy.

Jednym z istotnych postanowień umowy, jaką muszą zawrzeć między sobą podmioty, w sytuacji gdy to nabywca ma wystawiać faktury VAT, jest zastrzeżenie, iż nabywca będzie przedstawiał drugiej stronie umowy oryginał i kopię wystawionej faktury do jej akceptacji w formie podpisu. Termin przedstawienia do akceptacji oryginału taktury powinien być określony w umowie w taki sposób, aby było możliwe dokonanie terminowego rozliczenia podatku przez dokonującego dostawy towarów lub świadczącego usługi. Kopię faktury powinien posiadać podmiot dokonujący dostawy towarów lub świadczący usługę.

Brak akceptacji na fakturze przez dokonującego dostawy towarów czy świadczącego usługę, uniemożliwia nabywcy odliczenie podatku naliczonego wynikającego z tej faktury.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.