Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Finansowanie działalności za pomocą papierów dłużnych

Formy papierów dłużnych

Krótkoterminowe skrypty dłużne przedsiębiorstw w Polsce mogą być emitowane w trzech formach:

  • obligacje (egzekucja długu odbywa się tu w oparciu o ustawę o obligacjach);
  • weksle (egzekucja długu odbywa się w oparciu ustawy wekslowej);
  • bony komercyjne emitowane w oparciu o przepisy Kodeksu Cywilnego.

Papiery dłużne i kredyt

Krótkoterminowe papiery dłużne to źródło finansowania tańsze i bardziej elastyczne niż klasyczny kredyt bankowy. Względna taniość krótkoterminowych papierów dłużnych w stosunku do kredytu bankowego wynika z faktu, iż przedsiębiorstwo może finansować swą działalność w okresach średnich wg krótkoterminowych stóp procentowych, a także z faktu, iż przedsiębiorstwo nie musi przedkładać bankowi całego zestawu informacji wymaganych przy aplikacji o kredyt bankowy. Dokumentacja niezbędna przy emisji krótkoterminowych skryptów dłużnych przedsiębiorstwa jest składana, jednakże jej zakres nie jest tak obszerny jak przy kredycie bankowym. Dokumentacja jest każdorazowo ustalana pomiędzy emitentem a organizatorem emisji tych papierów i wynika ona z zapewnienia odpowiedniego stopnia bezpieczeństwa inwestorom, którzy na podstawie otrzymanych informacji szacują swoje ryzyko wejścia w daną inwestycję. Taniość wynika również z faktu, iż przedsiębiorstwo emitujące skrypty nie potrzebuje ich zabezpieczać np. na majątku przez hipotekę oraz nie musi wykazać się odpowiednim udziałem środków własnych, który jest wymagany przy korzystaniu z kredytu bankowego.

Większa elastyczność korzystania ze środków pochodzących z emisji krótkoterminowych papierów dłużnych przedsiębiorstwa w porównaniu do klasycznego kredytu bankowego wynika z faktu, iż przedsiębiorstwo może dostosować terminy emisji tych papierów oraz ich wykupu bezpośrednio do swoich potrzeb. Przedsiębiorstwo nie musi także specyfikować celu emisji papierów oraz nie poddaje kontroli pożyczkodawców zgodności sposobu wydatkowania środków z celem, tak jak jest to w klasycznym kredycie bankowym. Przedsiębiorstwo może również przed terminem wykupu wyemitowanych papierów wykupywać je na rynku wtórnym, jeżeli posiada wolne środki, co oznacza, iż może zrezygnować z pożyczki w takim terminie, jaki uzna za stosowny.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.