Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Finansowanie działalności za pomocą papierów dłużnych

Emisja papierów

Emisja krótkoterminowych papierów dłużnych przedsiębiorstwa, aby mogła dojść do skutku musi spełniać określone wymogi formalne. Procedura emisji rozpoczyna się od złożenia wniosku u organizatora emisji, którym najczęściej jest biuro maklerskie bądź bank, wraz z niezbędną informacją finansową świadczącą o kondycji finansowej emitenta. Na podstawie przedłożonych informacji organizator emisji podejmuje decyzję o zorganizowaniu emisji. Decyzja może być negatywna, jeżeli przedłożona dokumentacja świadczy o niskim stopniu wiarygodności kredytowej emitenta.

Emitowane papiery są papierami na okaziciela emitowanymi w formie materialnej lub zdematerializowanej, co znakomicie ułatwia obrót nimi na rynku wtórnym. Nominały tych papierów są stosunkowo wysokie, gdyż wynoszą one z reguły sto tysięcy złotych, lub równe wielokrotności tej kwoty. Wysokie nominały emisji powodują, iż zawęża się krąg nabywców tych papierów. Są nimi zazwyczaj duże przedsiębiorstwa posiadające wolne środki, zakłady ubezpieczeniowe, banki komercyjne, oraz różnego rodzaju fundusze inwestycyjne.

Po wyrażeniu zgody przez organizatora emisji na emisję krótkoterminowych papierów dłużnych przedsiębiorstwa ustala się program emisji, w którym określa się górny limit zadłużenia, którego emitentowi nie wolno przekroczyć oraz terminy i wysokość kwot emitowanych papierów w transzach.

Po emisji papierów organizator emisji zwany również agentem może wykupić całą emisję od emitenta (jest to rynek pierwotny tych papierów) lub też zorganizować dla nich przetarg, który organizuje się w przypadku występowania dłuższego zainteresowania na emitowane papiery wśród inwestorów. Po wykupie papierów przez agenta na rynku pierwotnym organizuje on następnie ich odsprzedaż na rynku wtórnym tym inwestorom, którzy wyrażają chęć ich nabycia. Agent organizuje dalej dla nich rynek wtórny, na którym dokonuje kwotowania papierów ( ustalanie ceny kupna i sprzedaży) oraz rejestracji transakcji i związanych z nimi rozliczeń pieniężnych. Dokonuje także wykupu papierów w terminie ich zapadalności ze środków przekazanych przez emitenta.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.