Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Finansowanie składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych

Polskie przepisy wprowadzają jednakowe zasady ustalania wysokości składek na poszczególne rodzaje ryzyka ubezpieczeniowego dla wszystkich grup ubezpieczonych, w tym także osób niepełnosprawnych, z wyjątkiem składek na ubezpieczenie wypadkowe. W przypadku osób niepełnosprawnych wprowadzają  jednak, w określonych sytuacjach, przejęcie finansowania składek na ubezpieczenia społeczne tych osób przez budżet państwa lub Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (PFRON).

ZUS informuje

Wysokość i finansowanie składek na ubezpieczenia społeczne

Dla wszystkich ubezpieczonych, w tym ubezpieczonych  osób niepełnosprawnych zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt. 1-3 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. nr 137, poz. 887 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą o s.u.s.  obowiązują jednakowe stopy procentowe składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe, które wynoszą:

  • 19,52% – na ubezpieczenie emerytalne,
  • 13,00% – na ubezpieczenia rentowe,
  • 2,45% – na ubezpieczenie chorobowe.

Obowiązującą danego płatnika składek stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe ustala się zgodnie z przepisami ustawy z dnia 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (Dz.U. nr 199, poz. 1673 z późn. zm.), zwanej dalej ustawą wypadkową.

Składki na ubezpieczenia społeczne w przypadku pracowników finansowane są w następujący sposób:

  • składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe finansują z własnych środków, w równych częściach ubezpieczeni i płatnicy składek,
  • składki na ubezpieczenie chorobowe finansują w całości, z własnych środków, ubezpieczeni,
  • składki na ubezpieczenie wypadkowe finansują w całości, z własnych środków, płatnicy składek.

W przypadku osób wykonujących pracę nakładczą składki finansowane są w następujący sposób:

  • składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe finansują z własnych środków, w równych częściach ubezpieczeni i płatnicy składek,
  • składki na ubezpieczenie chorobowe finansują w całości, z własnych środków, ubezpieczeni.

Osoby wykonujące pracę nakładczą nie podlegają ubezpieczeniu wypadkowemu.

W przypadku osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe finansowane są przez ubezpieczonych.

Składki na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych nalicza się na podanych wyżej zasadach, określonych w ustawie o s.u.s.  oraz w ustawie  wypadkowej, z wyjątkami określonymi przepisami ustawy o rehabilitacji. Ustawą o rehabilitacji  wprowadzono szczególne zasady finansowania składek na ubezpieczenia społeczne osób niepełnosprawnych, które są pracownikami i osobami wykonującymi pracę nakładczą a także osobami prowadzącymi pozarolniczą działalność gospodarczą. W ustawie tej ustalono również i zdefiniowano stopnie niepełnosprawności.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.