Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Firma z ubezpieczeniem w KRUS a praca na umowę zlecenie

W 2010 roku rozpocząłem działalność gospodarczą (ubezpieczenie w KRUS). Od 2012 roku nie przynosiła ona dochodu. Zerowe PIT-y do 2014 roku. W 2012 roku zawarłem umowę zlecenie z OSP (konserwator – kierowca). Wynagrodzenie z tytułu umowy to 1.540 zł brutto. Zleceniodawca potrącał podatek i składkę na ubezpieczenie zdrowotnie i społecznie. Termin wykonania zlecenia to 20-31 grudnia 2012 roku. Następną umowę zlecenie zawarłem w 2013 roku za taką samą sumę. Termin wykonania umowy 23-27 grudnia 2013 roku. Kolejną umowę zawarłem w 2014 roku, też za taką samą sumę. Termin wykonania umowy 1-14 grudnia 2014 roku. Nie zgłosiłem tych umów w KRUS-ie bo zostałem mylnie poinformowany przez urzędniczkę w Gminie. Co teraz zrobić?

Co do zasady na podstawie dotychczas obowiązujących przepisów w związku z faktem podjęcia pracy na podstawie umowy zlecenia, i objęcia z tego tytułu obowiązkiem składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, powinien był Pan w latach poprzednich utracić tytułu do ubezpieczenia w Krus na podstawie decyzji Kasy.

Od dnia 1 stycznia 2015 r. obowiązuje ustawa zmieniająca ustawę o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw. Ustawa ta między innymi wprowadziła zmiany do ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników.

W związku z tą zmianą rolnik ubezpieczony w KRUS będzie mógł, nie tracąc uprawnień przysługujących rolnikom, uzyskiwać dodatkowy dochód na podstawie umowy zlecenia, pod warunkiem, iż osiągany z tego tytułu przychód nie przekroczy kwoty równej połowie minimalnego

wynagrodzenia za pracę określonego na podstawie odrębnych przepisów. Wysokość minimalnego wynagrodzenia za pracę określa rozporządzenie Rady Ministrów i od 1 stycznia 2015 r. minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 1.750 złotych. Tym samym rolnik będzie mógł dorobić maksymalnie 875 złotych miesięcznie.

Na podstawie tej samej ustawy Rolnicy poprzednio ( tzn. przed 1 stycznia 2015 r.) pracujący na podstawie umowy zlecenia co do których wydano decyzję o ustaniu ubezpieczenia społecznego rolników w związku z objęciem ich ubezpieczeniami na podstawie przepisów o systemie ubezpieczeń społecznych, mogą złożyć w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wniosek o objęcie ich tym ubezpieczeniem w okresie, którego dotyczy decyzja, o ile spełniali w okresie objętym wnioskiem warunki wyżej określone dotyczące wysokości przychodu.

Bardzo ważne jest to, że wniosek taki może zostać złożony tylko w terminie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy tj. do dnia 30 czerwca 2015 r.

Dodatkowo też, jeżeli dotychczas taka decyzja o ustaniu ubezpieczenia przez Prezesa Kasy nie została wydana, Prezes Kasy nie wyda decyzji o ustaniu ubezpieczenia społecznego rolników za okresy podlegania ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym przypadające przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy osobom, które spełniały warunki określone wyżej.

Wartość łącznego przychodu, o którym wspomina się wyżej, osiąganego z tytułu umowy zlecenia rozlicza się w ujęciu miesięcznym za lata minione. I ta kwota jednostkowa nie może przekracza kwoty równej połowie minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w danym okresie. W sytuacji w której w każdym roku zarobił Pan tylko 1540,00 zł brutto z pewnością w ujęciu miesięcznym kwota ta była niższa, niż połowa minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Mając to na uwadze, powinien Pan złożyć do KRUS wniosek o objęcie ubezpieczeniem społecznym rolników w okresie wykonywania tych umów. Formularz wniosku dostępny jest w Internecie na stronie KRUS bądź w oddziałach regionalnych Kasy.

kancelaria TWZ adw. Łukasz Wieszczeczyński
Tabędzka – Wieszczeczyński – Zagierska
www.adwokaci-twz.pl

Postawa prawna:

Art. 4 ustawa z dnia 23 października 2014 r. o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2014 r. poz. 1831).

Art. 5b ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz. U. z 1991 r nr 7, po. 24 z późń. zm),

Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 11 września 2014 r. w sprawie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę w 2015 r.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.