Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Gdzie należy płacić podatek za pracę w Niemczech?

Niemiecka firma zatrudnia Polaka, który ma zarejestrowaną działalność gospodarczą w Polsce. Podatek dochodowy rozlicza według stawki liniowej. Teraz pracuje w Hamburgu. Kto i gdzie musi zapłacić podatek? On twierdzi, że w Polsce, a nasz księgowy – że Niemczech.

Jeżeli osoba posiada firmę zarejestrowaną w Polsce i ośrodek życiowy znajduje się w Polsce, to pomimo tego, iż wykonuje prace na terytorium Niemiec, musi rozliczać podatek w Polsce. Gdyby firma pracownika była zarejestrowana w Niemczech oraz ośrodek życiowy pracownika byłby w Niemczech, wówczas osoba ta byłaby wyłącznie podatnikiem niemieckim.

Zasadą polskiego prawa podatkowego wyrażoną w art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. jedn. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z póź. zm. – updof) jest tzw. nieograniczony obowiązek podatkowy, czyli od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł. Nieograniczony obowiązek podatkowy dot. osób fizycznych mających miejsce zamieszkania na terytorium RP. Powyższą zasadę stosuje się zgodnie z art. 4a ww. ustawy z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których strona jest RP.

METODY UNIKANIA PODWÓJNEGO OPODATKOWANIA

Metoda wyłączenia polega na tym, że państwo rezydencji podatnika rezygnuje z roszczenia podatkowego w stosunku do dochodu lub majątku, który podlega opodatkowaniu w drugim państwie (państwie źródła). Dochód lub majątek jest zatem w państwie rezydencji zwolniony z opodatkowania. Polega na tym, że dochód uzyskany za granicą jest wyłączany z opodatkowania w Polsce, brany jest jednak pod uwagę przy ustalaniu podatku należnego od dochodu osiągniętego w Polsce. Do tego dochodu stosuje się wówczas stawkę podatkową właściwą dla kwoty łącznego dochodu podatnika, tj. Dochodu osiągniętego zarówno w kraju jak i za granicą.

Metoda wyłączenia z progresją określa obliczenie podatku w przypadku, gdy umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania przewiduje metodę wyłączenia z progresją – art. 27 ust.8 updof. Ma zastosowanie w sytuacji, gdy podatnik będący polskim rezydentem uzyskał dochody zarówno w Polsce, jak i za granicą, a umowa u unikaniu zawarta z państwem, w którym uzyskiwał dochody przewiduje zwolnienie tych dochodów w Polsce.

Do dochodów ze źródeł przychodów położonych w Polsce dolicza się dochody uzyskane za granicą, od łącznej kwoty dochodów oblicza się podatek, oblicza się stopę procentową (dzieli się podatek przez łączne dochody podatnika i mnoży przez 100), stopę procentową stosuje się do dochodu uzyskanego tylko ze źródeł przychodów położonych w kraju miejsca zamieszkania.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.)

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.