Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jak działa rachunek bieżący?

Rachunek bieżący jest rachunkiem prowadzonym przez banki w celu rejestracji wkładów pieniężnych klientów, udzielanych im kredytów i przeprowadzanych za jego pośrednictwem bankowych rozliczeń pieniężnych.

Bez rachunku bieżącego ani rusz

W polskiej praktyce rachunek bieżący ma charakter instytucjonalny, wynikający z prawa bankowego i Kodeksu cywilnego. Banki polskie prowadzą rachunki dla osób prawnych i fizycznych. Ogólne warunki otwierania i prowadzenia rachunku bieżącego, a także formy i tryb rozliczeń pieniężnych, przeprowadzanych za jego pośrednictwem ustala Prezes Narodowego Banku Polskiego. Banki obowiązane są do realizowania zleceń płatniczych bez zbędnej zwłoki lub w terminach przewidzianych umowa rachunku bieżącego. Są obowiązane przyjmować, przeliczać i sortować (liczenie banknotów i monet) wpłaty gotówkowe na te rachunki.

Bank otwiera klientowi rachunek na wniosek podpisany z ramienia danej osoby prawnej przez osoby uprawnione do składania w jej imieniu oświadczeń w zakresie praw i obowiązków majątkowych. W treści wniosku podpisujący oświadczają że znają i przyjmują do wiadomości warunki umowy rachunku bieżącego, zawarte w odpowiednim regulaminie banku. Przyjęcie wniosku przez bank, otwarcie rachunku i nadanie mu numeru jest równoznaczne z zawarciem umowy rachunku bieżącego. Upoważnienie osób reprezentujących dany podmiot musi być potwierdzone właściwymi dokumentami. Wobec prywatnych podmiotów gospodarczych wynika ono z przedkładanego wyciągu rejestru handlowego. Jeżeli dany podmiot nie podlega wpisowi do rejestru handlowego, podstawę stanowi odpis karty rejestracyjnej, do którego należy dołączyć odpis umowy spółki. Jednostki spółdzielcze reprezentuje przynajmniej dwóch członków zarządu lub jeden członek zarządu i pełnomocnik ujawniony w rejestrze.

Do wniosku powinny być dołączone uwierzytelnione odpisy lub fotokopie dokumentów określających osobowość prawna danej jednostki i pełnomocnictwa i pełnomocnictwa występujących w jej imieniu osób. W przedsiębiorstwach państwowych będzie to wyciąg z rejestru lub akt erekcyjny, gdy nie podlega on wpisowi do rejestru, a ponadto nominacje i pełnomocnictwa osób powołanych do dokonywania czynności prawnych. Spółdzielnie składają wyciąg rejestru sadowego oraz statut spółdzielni. Organizacje społeczne legitymują się odpisem statutu, wyciągiem z rejestru stowarzyszeń i uchwałami upoważniającymi określone osoby do działań prawnych w imieniu organizacji. Dla osób fizycznych rachunki są otwierane na podstawie dowodu osobistego. Oprócz dokumentów stwierdzających osobowość prawna podmioty gospodarcze przedkładają bankowi zaświadczenia o wpisie do odpowiedniej ewidencji działalności gospodarczej, koncesje lub inny równoznaczny dokument, a ponadto zawiadomienie o nadaniu numeru statystycznego.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.