Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jak działa rachunek bieżący?

Umowa rachunku bieżącego

Występując o otwarcie rachunku bieżącego, składa się wniosek o jego otwarcie i prowadzenie, dokument stwierdzający uzyskanie osobowości prawnej lub zaświadczenie o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej, koncesje, lub dokument stwierdzający, ze podmiot został utworzony zgodnie z przepisami prawa, zaświadczenie o nadaniu statystycznego numeru identyfikacyjnego REGON oraz inne dokumenty, jeżeli obowiązek złożenia ich wynika z odrębnych przepisów.

Treść wniosku o otwarcie rachunku bieżącego lub odrębny formularz zawiera nazwiska osób upoważnionych do dysponowania rachunkiem bieżącym oraz wzory ich podpisów. Bank nie sprawdza uprawnień zgłoszonych osób, gdyż uczynił to w stosunku do osób podpisujących wniosek, których uprawnienia wynikają z dołączonych dokumentów.

Wszystkie późniejsze dokumenty w obrocie z bankiem musza być podpisane w sposób identyczny ze wzorami podpisów. Dotyczy to nie tylko pieczątki, ale także zewnętrznego wyglądu podpisu. Pracownicy banku, dostrzegając różnice w sposobie podpisywania dokumentów, mogą odmówić wykonania danej dyspozycji. Przytoczona zasada ma na celu zabezpieczenie klienta przed ewentualnymi nadużyciami. Dokumenty mogą być złożone w oryginałach lub uwierzytelnionych odpisach (odbitkach kserograficznych).

Odpisy nie poświadczone urzędowo przez notariusza podlegają sprawdzeniu i poświadczeniu przez bank, co do ich zgodności z oryginałem. Posiadacz rachunku zobowiązany jest do wskazania na piśmie oddziałowi banku rachunku, który uzna za podstawowy do rozliczeń z właściwym urzędem skarbowym, zgodnie z odrębnymi przepisami.

Otwarcie rachunku bieżącego następuje po podpisaniu umowy rachunku przez obie strony zawierające umowę. Umowę podpisują, w obecności pracownika oddziału banku, osoby fizycznie występującej o otwarcie rachunku bieżącego lub osoby upoważnionej do składania oświadczeń w zakresie praw i obowiązków majątkowych występującego o otwarcie rachunku bieżącego. Podpisy składane są pod odbitka stempla firmowego, o ile posiadacz rachunku takiego stempla używa. Osoby te zobowiązane są okazać dowody tożsamości. Integralna cześć umowy rachunku bieżącego stanowi karta wzorów podpisów, w której ustanowione są osoby upoważnione do dysponowania rachunkiem (rachunkami) oraz sposób podpisywania dyspozycji. Nazwiska tych osób, wzory ich podpisów oraz wzór stempla firmowego zamieszcza się na drugiej stronie karty wzorów podpisów. Za autentyczność i ważność podpisów odpowiadają osoby udzielające upoważnienia, podpisane na pierwszej stronie karty wzorów podpisów, zaś zmiany w karcie wzorów podpisów lub jej unieważnienie wymaga formy pisemnej. Umowa rachunku bieżącego może przewidywać wyodrębnienie na osobnym rachunku środków pieniężnych przeznaczonych na określone cele, jak również przeprowadzenie w tym zakresie rozliczeń pieniężnych.

Przez umowę rachunku bieżącego bank zobowiązuje się wobec posiadacza rachunku, na czas oznaczony lub nie oznaczony, do przechowywania jego środków pieniężnych oraz do przeprowadzenia na jego zlecenia rozliczeń pieniężnych, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Środki pieniężne zgromadzone na rachunkach mogą być oprocentowane, jeżeli tak stanowi umowa rachunku bieżącego, z tym ze stopa procentowa w okresie obowiązywania może ulęgać zmianom. Wysokość stóp procentowych od środków na rachunkach bieżących podlegających oprocentowaniu określana jest zgodnie z uchwałami zarządu banku, których postanowienia podawane są do wiadomości klientom w komunikatach, wywieszanych w lokalach oddziałów danego banku.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.