Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jak koszty prowadzenia działalności gospodarczej wpływają na inflację?

Pozytywnie na inflację wpływają koszty prowadzenia działalności gospodarczej – wynika z danych Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Przede wszystkim w ostatnim czasie przedsiębiorcy obniżali koszty pracy. Spadały one od wiosny, zaś szczególnie szybko obniżały się w ostatnich miesiącach.

Publikowany przez BIEC wskaźnik przyszłej inflacji, prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych, w październiku spadł w stosunku do miesiąca ubiegłego o 0.8 punktu. Od pięciu miesięcy wskaźnik obniża się, a jego wzrost z lutego i marca miał charakter krótkotrwały.

Przedsiębiorstwa w dalszym ciągu starają się obniżać koszty, a o zbyt swych towarów i usług konkurują ceną. Wzrost wydajności pracy poprawia sytuację finansową firm i zwiększa ich konkurencyjność. Przejściowo jednak, we wstępnej fazie ożywienia gospodarczego nie przyczynia się do wzrostu zatrudnienia.

Analitycy BIEC wskazują, że zadłużenie gospodarstw domowych z tytułu kredytów rosło nieco wolniej niż w poprzednich dwóch miesiącach. Mimo niskich stóp procentowych i łagodniejszej polityki kredytowej banków, konsumenci niechętnie sięgają po finansowanie swych wydatków kredytem bankowym.

O tym na jakim poziomie ukształtowała się inflacja we wrześniu Główny Urząd Statystyczny poinformuje o 14-stej.

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.