Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jak liczą się lata pracy na umowie zleceniu i o pracę dla celów emerytalnych?

Mam dylemat – firma chce mnie zatrudnić na umowę zlecenie, a ja wolałabym na umowę o pracę na 1/4 etatu, ponieważ tylko mam pracować 10 godz. tygodniowo. Chciałabym, aby liczyły mi się lata pracy do stażu pracy. Firma twierdzi, że przy umowie zleceniu jest tak samo. Czytałam wiele artykułów i nadal nie mam pewności, czy się upierać na umowę o pracę. Wiem, że nie będę miała przy zleceniu urlopu ani okresu wypowiedzenia, ale na to mogę się zgodzić. Jeśli zatrudnią mnie na 1/4 etatu, to czy do stażu pracy będzie liczył się tylko 1/4 okresu zatrudnienia? Moje zarobki brutto mają wynosić 620 zł.

Aby uzyskać prawo do emerytury należy wypełnić warunki przewidziane ustawą o systemie ubezpieczeń społecznych, a więc osiągnąć określony wiek oraz posiadać wymagany okresy tzw. staże składkowe i nieskładkowe. Szczegółowy zasady na jakich następuje przejście na emeryturę uzależnione jest od wieku potencjalnego emeryta różnią się one warunkami jakie trzeba spełnić a także przewidywaną potencjalną wysokością świadczenia. Nie mniej jednak, w każdym przypadku praca na podstawie umowy zlecenia będzie zaliczana do wymaganego okresu składkowego.

Umowa zlecenia kiedy jest jedynym źródłem dochodu stanowi podstawę do obowiązkowego ubezpieczenia społecznego w tym emerytalno-rentowego. Kiedy w trakcie wykonywania pracy w tej formie opłacane są odpowiednie składki na ZUS wtedy oczywiści okresy opłacania takich składek zalicza się do wymaganych ustawą okresów składkowych.

Podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe jest ograniczona w skali roku. Obecnie roczna podstawa wymiaru na te ubezpieczenia dla zleceniobiorców, nie może być wyższa od kwoty odpowiadającej trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego w gospodarce narodowej na dany rok kalendarzowy.

Dla wszystkich osób urodzonych po 31 grudnia 1948 roku, przechodzących na emeryturę na zreformowanych zasadach rzeczywisty wymiar czasu pracy nie ma znaczenia, ponieważ jak wyżej wskazano warunkiem nabycia prawa jest osiągnięcie odpowiedniego wieku. Na wysokość emerytury wpływa suma zwaloryzowanych składek na ubezpieczenie emerytalne, zewidencjonowanych na indywidualnym koncie ubezpieczonego oraz zwaloryzowany kapitał początkowy (gdy został ustalany) i kwoty środków zaewidencjonowanych na subkoncie. W takim przypadku o w wysokości emerytury decyduje otrzymywane wynagrodzenie i odprowadzane z tego tytułu składki.

kancelaria TWZ adw. Łukasz Wieszczeczyński
Tabędzka – Wieszczeczyński – Zagierska
www.adwokaci-twz.pl

Podstawa prawna:

art. 27 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U. z 2009 r. nr 205, poz. 1585)

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.