Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jak obliczyć ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy?

Jak obliczyć ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy pracownikowi, z którym rozwiązano stosunek pracy? Przed rozwiązaniem umowy o pracę pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim przez 3 miesiące.

Ekwiwalent pieniężny za niewykorzystany urlop wypoczynkowy oblicza się według tych samych zasad, jakie stosuje się do obliczania wynagrodzenia urlopowego z pewnymi modyfikacjami właściwymi dla tego świadczenia. Wysokość ekwiwalentu oblicza się na podstawie wynagrodzenia z okresu bezpośrednio poprzedzającego miesiąc, w którym nastąpiło nabycie do niego prawa.

Składniki wynagrodzenia określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości uwzględnia się w wysokości należnej pracownikowi w miesiącu nabycia prawa do ekwiwalentu. Natomiast składniki wynagrodzenia o zmiennej wysokości przysługujące za okresy nie dłuższe niż jeden miesiąc uwzględnia się w przeciętnej wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie 3 miesięcy poprzedzających miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu. Tutaj możliwe są pewne modyfikacje – jeśli pracownik przed ustaniem zatrudnienia nie przepracował pełnych trzech miesięcy, np. z powodu choroby – wtedy ustalając podstawę ekwiwalentu należy wynagrodzenie faktycznie uzyskane w tym krótszym okresie podzielić przez liczbę dni pracy, za które przysługiwało to wynagrodzenie, a następnie otrzymany wynik pomnożyć przez liczbę dni, jakie pracownik przepracowałby w ramach normalnego czasu zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy.

W przypadku, gdy przez całe trzy miesiące poprzedzające miesiąc nabycia prawa do ekwiwalentu lub przez okres krótszy, ale obejmujący pełny miesiąc (miesiące) kalendarzowy, pracownikowi nie przysługuje wynagrodzenie, bo np. pobiera zasiłek chorobowy – przy ustalaniu ekwiwalentu pieniężnego za niewykorzystany urlop wypoczynkowy należy uwzględnić najbliższe miesiące, za które to wynagrodzenie przysługiwało (np. stosunek pracy ustał w lipcu, podstawę ekwiwalentu powinno stanowić wynagrodzenie za czerwiec, maj i kwiecień, a pracownik od kwietnia do czerwca przebywał na zwolnieniu lekarskim, to podstawę ekwiwalentu będzie stanowiło wynagrodzenie wypłacone w marcu, lutym i styczniu). Należy też pamiętać, że przy obliczaniu ekwiwalentu za niewykorzystany urlop obowiązuje metoda obliczania należności za l godzinę pracy pracownika.

Podstawa prawna: § 11, 14-18 rozp. Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz. U. nr 2, poz. 14 z późn. zm.)

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.