Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jak podnieść składkę zdrowotną przed terminem porodu?

Od 08.2013 roku prowadzę działalność gospodarczą, a od 09.2013 jestem również zatrudniona na umowę o pracę. Od 02.2015 jestem na zwolnieniu lekarskim z kodem B, termin porodu 1.09.2015, umowa ulega rozwiązaniu w dniu porodu. Czy zgłoszenie działalności do podwyższonego ubezpieczenia chorobowego spowoduje podwyższenie podstawy wymiaru do zasiłku macierzyńskiego? Jaką podstawę powinnam zgłosić?

Zasiłek macierzyński przysługuje kobiecie, która w dniu porodu podlegała ubezpieczeniom społeczno-emerytalnym wraz z ubezpieczeniem chorobowym. Kwestia zasiłku macierzyńskiego w przypadku jednoczesnego prowadzenia działalności gospodarczej i zatrudnienia na podstawie umowy o pracę zależała będzie przede wszystkim od wysokości wynagrodzenia otrzymywanego z tytułu umowy o pracę. Wysokość wynagrodzenia warunkuje bowiem to czy składka na ubezpieczenie chorobowe z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej opłacana jest obowiązkowo czy też dobrowolnie.

Jeżeli osoba prowadząca działalność otrzymuje z tytułu zatrudnienia co najmniej minimalne wynagrodzenie (w 2015 roku 1750 zł brutto), opłacanie składek społecznych z tytułu prowadzenia działalności gospodarczej jest dobrowolne, obowiązkowa jest wyłącznie składka zdrowotna, i z tego tytułu nie może dobrowolnie zgłosić się do ubezpieczenia chorobowego. Obowiązkowo opłacane są bowiem składki na ubezpieczenie społeczno-emerytalne (w tym i chorobowe) z tytułu umowy o pracę. W takiej sytuacji nawet, gdy kobieta w ciąży prowadząca działalność zdecyduje się na dobrowolne opłacanie składek społecznych w związku z prowadzoną działalnością, prawo do zasiłku chorobowego i macierzyńskiego otrzyma tylko z tytułu umowy o pracę.

Kwestię tę rozstrzygnął m.in. Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 3 października 2008 roku, sygn. akt: II UK 32/08:, w którym stwierdziła, że “Podleganie przez kobietę obowiązkowo ubezpieczeniu chorobowemu z tytułu stosunku pracy i uzyskanie prawa do zasiłku macierzyńskiego, wyklucza równoczesne podleganie dobrowolnemu ubezpieczeniu chorobowemu z tytułu prowadzenia działalności pozarolniczej i uzyskanie prawa do drugiego zasiłku macierzyńskiego”.

Jedynie w przypadku gdy z tytułu zatrudnienia na podstawie umowy o pracę otrzymuje wynagrodzenie mniejsze niż minimalne, wtedy także w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą obowiązkowo należy uiszczać składkę z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej. W takim przypadku możliwe będzie otrzymywanie zasiłku macierzyńskiego z obu tytułów.

kancelaria TWZ adw. Łukasz Wieszczeczyński
Tabędzka – Wieszczeczyński – Zagierska
www.adwokaci-twz.pl

Podstawa prawna:

art. 29 i nast. ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa ( tj. Dz. U. z 2014 r. poz. 159 ze zm.)

art. 11 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (t.j. Dz.U. z 2004 r. nr 39, poz. 353 z późn. zm.).

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.