Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jak pozyskać kapitał na własny e-biznes

Niemal 40 lat historii internetu zmieniło świadomość społeczeństw. Dla jednych narzędzie szatana, dla innych wynalazek, bez którego nie wyobrażają sobie życia… Wraz z rosnącą popularnością Internetu zwiększają sie także możliwości pozyskania kapitału na biznes w sieci. Jedną z takich opcji są pieniądze na własny e-biznes z działania 8.1 unijnego Programu Innowacyjna Gospodarka. Z tego programu na e-usługi można otrzymać nawet 1 mln zł.

Mimo, że kariera sieci w Polsce jest krótsza – geneza sięga początków lat 90-tych – to rodzime firmy już zdążyły sobie uzmysłowić, że prosta strona będąca jedynie wizytówką przedsiębiorstwa to zdecydowanie za mało, aby rozwijać swoją działalność.

„Zakupy bez wychodzenia z domu” to pomysł na tyle atrakcyjny, że tak na świecie, jak i na naszym podwórku lawinowo rośnie liczba małych firm, które prowadzą sprzedaż internetową, najczęściej równolegle z tą tradycyjną.

Ramy e-usług

Między innymi na takie właśnie cele ze Wspólnoty Europejskiej popłyną kolejne miliony euro, które mają za zadanie stymulować nasz rynek usług świadczonych drogą elektroniczną – e-usług.

Co kryje się pod tym terminem? Zwana także usługą elektroniczną, usługą cyfrową, usługą świadczoną drogą elektroniczną/w formie elektronicznej, jej świadczenie odbywa się za pomocą internetu, jest zautomatyzowane, wymaga niewielkiego udziału człowieka i jest zdalne – nie wymaga obecności dwóch stron w tym samym czasie. Od usługi w ujęciu tradycyjnym odróżnia ją brak udziału człowieka po drugiej stronie oraz świadczenie na odległość.

Ważnym czynnikiem jest również to, że usługa elektroniczna musi spełniać warunek konkretnej odpowiedzi na konkretnie postawione pytanie.

Jakie więc formy działalności mieszczą się w pojęciu e-usługi? Na pewno zaliczymy do nich projektowanie i utrzymywanie stron www, zarządzanie na odległość, utrzymanie i konserwacja oprogramowania i sprzętu. W tym przypadku usługi rozbudowują się do takich działań, jak:

– tworzenie i hosting witryn internetowych
– automatyczna konserwacja oprogramowania, zdalnie i on-line
– zdalne zarządzanie systemami
– hurtownie danych on-line, umożliwiające elektroniczne przechowywanie i wyszukiwanie konkretnych danych
– dostarczanie on-line przestrzeni na dysku na żądanie

Usługą elektroniczną jest edukacja na odległość, tzw.e-learning:

– automatyczne nauczanie na odległość, którego funkcjonowanie wymaga użycia internetu lub podobnej sieci elektronicznej, wymagające niewielkiego bądź niewymagające żadnego udziału człowieka, łącznie z klasami wirtualnymi, z wyjątkiem sytuacji, kiedy internet lub podobna sieć elektroniczna wykorzystywana jest jako proste narzędzie służące komunikowaniu się nauczyciela z uczniem
– ćwiczenia wypełniane przez ucznia on-line i sprawdzane automatycznie, bez udziału człowieka.

Zdalne dostarczanie oraz aktualizacja oprogramowania:

– uzyskiwanie dostępu on-line i pobieranie oprogramowania (w szczególności programy w zakresie zamówień publicznych/księgowości, programy antywirusowe) oraz jego uaktualnień
– oprogramowanie blokujące pojawianie się banerów reklamowych
– sterowniki do pobierania, takie jak programy ustawiające interfejsy komputera i urządzeń peryferyjnych (np. drukarek)
– automatyczna instalacja on-line filtrów na witrynach internetowych
– automatyczna instalacja on-line zabezpieczeń typu firewall

Dostarczanie muzyki, filmów, gier (w tym hazardowych oraz losowych), również przekazy – polityczne, kulturalne, artystyczne, sportowe, naukowe, rozrywkowe oraz wydarzenia:

– uzyskiwanie dostępu i pobieranie muzyki na komputery i telefony komórkowe
– uzyskiwanie dostępu i pobieranie sygnałów dźwiękowych, urywków nagrań, dzwonków i innych dźwięków
– uzyskiwanie dostępu i pobieranie filmów
– pobieranie gier na komputery i telefony komórkowe
– uzyskiwanie dostępu do automatycznych gier on-line, które wymagają użycia internetu lub innych podobnych sieci elektronicznych, gdy gracze są od siebie oddaleni.

E-usługami jest w końcu również dostarczanie obrazów, tekstów oraz udostępnianie baz danych:

– uzyskiwanie dostępu i pobieranie motywów pulpitów
– uzyskiwanie dostępu i pobieranie obrazów, fotografii i wygaszaczy ekranu
– zawartość książek w formie cyfrowej i innych publikacji elektronicznych
– prenumerata gazet i czasopism on-line
– dzienniki logowania i statystyki odwiedzania stron internetowych
– wiadomości, informacje o sytuacji na drogach oraz prognozy pogody on-line (także web-serwisy)
– informacje generowane automatycznie on-line przez oprogramowanie po wprowadzeniu przez klienta określonych danych, takich jak dane prawne lub finansowe (w szczególności stale uaktualniane kursy giełdowe)
– dostarczanie przestrzeni reklamowej, szczególnie banerów reklamowych na stronach lub witrynach internetowych
– korzystanie z wyszukiwarek i katalogów internetowych

Usługi telekomunikacyjne, radiowe i telewizyjne nie są zaliczane do e-usług, wyjątkiem jest sytuacja, kiedy program radiowy bądź telewizyjny transmitowany jest wyłącznie poprzez internet. Poza usługami cyfrowymi znajdują się również:

– towary, w przypadku których zamawianie i obsługa odbywa się elektronicznie
– płyty CD, DVD, dyskietki, kasety i podobne nośniki fizyczne
– materiały drukowane (np. książki, biuletyny, gazety i czasopisma)
– usługi świadczone przez osoby takie jak prawnicy lub doradcy finansowi, którzy udzielają swym klientom porad za pomocą poczty elektronicznej
– usługi edukacyjne, w ramach których treść kursu przekazywana jest przez nauczyciela za pomocą sieci telekomunikacyjnej, świadczone korespondencyjnie zwłaszcza za pośrednictwem poczty
– usługi fizyczne off-line, np. naprawy sprzętu komputerowego
– hurtownie danych off-line
– usługi reklamowe, w szczególności w gazetach, na plakatach i w telewizji
– centra wsparcia telefonicznego (ang. helpdesk)
– konwencjonalne usługi aukcyjne, przy których niezbędny jest udział człowieka, niezależnie od sposobu składania ofert.

Gdzie szukać funduszy?

Na rozwój usług internetowych nowopowstałe firmy mogą szukać funduszy przez działanie 8.1 „Wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej” Programu Operacyjnego Innowacyjna gospodarka.

Z pomocy będą mogły skorzystać wyłącznie przedsiębiorstwa zaliczane do sektora mikro- i małych firm. Drugim warunkiem, jaki trzeba spełnić, jest funkcjonowanie na rynku krócej niż jeden rok.

Maksymalna wysokość pomocy nie może przekroczyć 200 tysięcy euro ponieważ będzie ona przyznawana zgodnie z tzw. zasadą de minimis. Firmy, które wystąpią o dotację, mogą jednak liczyć na zwrot nawet 85 proc. poniesionych wydatków.

Pamiętajmy, że ramach działania nie będą dofinansowywane projekty mające na celu świadczenie usługi hostingu, czyli usług polegających na udostępnianiu przez dostawców internetu miejsca na swoich serwerach dla różnych usług np. serwisów www, kont pocztowych, radia internetowe itp., oraz usługi rejestracji i utrzymania domen internetowych

Ważne informacje:

Dokument:
Szczegółowy opis priorytetów Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, 2007-2013

Priorytet:
VIII „Społeczeństwo informacyjne – zwiększanie innowacyjności gospodarki”

Cel:
Stymulowanie rozwoju rynku usług świadczonych w formie elektronicznej (e-usług) poprzez wsparcie mikro- i małych przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą nie dłużej niż 1 rok od dnia rejestracji.

Na co?

Wsparcie w formie dotacji na realizację indywidualnych projektów mikro- oraz małych przedsiębiorców, prowadzących działalność gospodarczą nie dłużej niż 1 rok od dnia rejestracji, mających na celu świadczenie usług drogą elektroniczną i ewentualne wytworzenie produktów cyfrowych niezbędnych do świadczenia tych usług, które będą dofinansowywane przez okres 24 miesięcy ich realizacji od dnia rozpoczęcia realizacji projektu określonego w umowie o dofinansowanie.

Dla kogo?

Przedsiębiorcy z grupy mikro – i małych przedsiębiorców posiadający siedzibę na terytorium RP, a w przypadku osoby fizycznej – miejsce zamieszkania na terenie RP, prowadzący działalność gospodarczą nie dłużej niż 1 rok od dnia rejestracji, rozumianego jako wpis do odpowiedniego rejestru.

Przeczytaj więcej o dotacjach na własny e-biznes:

– Dotacje na e-biznes. Najczęstsze pytania

– Zdobądź kapitał na działalność w Internecie

– Z jakich dotacji mogą skorzystać startupy?

– Po kapitał na własny biznes

Mateusz Tarczyński

Nowe-dotacje.pl

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.