Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jak rozliczyć towar zakupiony w zagranicznym e-sklepie bez faktury?

Chciałbym założyć działalność gospodarczą, polegającą na kupowaniu towaru w sklepach internetowych w USA (za pomocą PayPal i moneybookres) i odsprzedawaniu go w Polsce (za pośrednictwem Allegro). Zakupiony towar przychodzi do mnie na e-mail (nic nie jest wysyłane ani pocztą, ani kurierem). Jak rozliczyć towar zakupiony w sklepie internetowym w USA, skoro nie wystawia on faktur VAT? Czy wystarczającym dokumentem potwierdzającym transakcję będą wyciągi z PayPal albo moneybookers?

Nie można rozliczać podatku VAT od towarów sprowadzanych drogą elektroniczną. Dokonując importu towarów z krajów niebędących członkami UE, stosujemy stawkę VAT 0%. Aby jednak stawkę taką zastosować, muszą zaistnieć pewne przesłanki do obniżenia:

  • towar musi przekroczyć granicę Rzeczypospolitej Polskiej,
  • podatnik musi posiadać dokument potwierdzający to przekroczenie.

Wyciągi z PayPal – według mnie – nie są wystarczającą dokumentacją, aby dowieść, że towar istotnie przekroczył granice RP i na ich podstawie można prowadzić rozliczenie podatku VAT.

Zasady opodatkowania VAT towarów importowanych wiążą się ściśle z obowiązkami celnymi importera. Obowiązek podatkowy powstaje w momencie objęcia towaru procedurą celną i powstania długu celnego. W opisywanym przypadku nie mamy z tym do czynienia. Podatek VAT należy uiścić w ciągu 10 dni od ustalenia jego wysokości przez urząd celny. Następnie ten podatek wykazuje się w swojej deklaracji dla celów VAT jako naliczony. Poza tym odliczenia dokonać można wyłącznie w miesiącu, w którym podatnik otrzymał kartę 1B SAD. Dodatkowo należy wprowadzić do ewidencji zakupów VAT dokument potwierdzający prawo do odliczenia podatki naliczonego. W praktyce najczęściej stosuje się wprowadzenie dokumentu SAD.

Sytuacja opisana w pytaniu jest dosyć nietypowa, dlatego warto w tej sprawie zwrócić się bezpośrednio z tym pytaniem do naczelnika właściwiego dla podatnika urzędu skarbowego.

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. nr 54 poz. 535 z późn. zm.).

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.