Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jak skutecznie ubiegać się o dofinansowanie z funduszu?

Pracuję w dużej firmie, zatrudniającej ponad 200 pracowników. Co prawda jest fundusz socjalny, ale nikt nie może z niego korzystać. Jak skutecznie ubiegać się o dofinansowanie do kolonii dziecka czy „wczasów pod gruszą”?

Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych funkcjonuje w oparciu o ustawę z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 1994 r. Nr 43, poz. 163 ze zm.) oraz o regulamin funduszu socjalnego obowiązujący w zakładzie pracy.

Pracodawca gospodaruje środkami funduszu świadczeń socjalnych w sposób swobodny, dokonując podziału tych środków na poszczególne rodzaje działalności socjalnej i przyznaje poszczególnym uprawnionym świadczenia finansowane z funduszu na zasadach określonych w regulaminie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Wydanie regulaminu jest więc obowiązkiem pracodawcy zarówno w sytuacji, gdy ma obowiązek utworzenia funduszu, jak i wtedy, gdy postanawia, dobrowolnie utworzyć ten fundusz na zasadach określonych w ustawie. Zatem w jednym zakładzie pracy może dojść do sytuacji takiej, że pracodawca obejmie wczasy pod gruszą ZFŚS a w drugim nie.

Zgodnie z przepisami art. 2 pkt 1 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych działalność socjalna obejmuje m.in. usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku. Osobami uprawnionymi, na podstawie art. 2 pkt 5 ustawy, są: pracownicy i ich rodziny, emeryci i renciści – byli pracownicy i ich rodziny oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał prawo do korzystania ze świadczeń socjalnych finansowanych z Funduszu.

Działalność socjalna funduszu oznacza – usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form wypoczynku, działalności kulturalno-oświatowej, sportowo-rekreacyjnej, udzielanie pomocy materialnej – rzeczowej lub finansowej, a także zwrotnej lub bezzwrotnej pomocy na cele mieszkaniowe na warunkach określonych umową.

Pracodawca zarządzający środkami ZFŚS nie może ich wydatkować w sposób niezgodny z regulaminem zakładowej działalności socjalnej. Potwierdził to wyrok Sądu Najwyższego – Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych z dnia 20 sierpnia 2001 r. (sygn. I PKN 579/2000).

Podstawa prawna: Ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 1994 r. Nr 43, poz. 163 ze zm.).

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.