Ranking kont firmowych Ranking kont osobistych

Jak ubiegać się o zwrot VAT na materiały budowlane?

W jaki sposób można ubiegać się o zwrot różnicy podatku VAT z 7 do 22% z faktur wystawionych po 1 maja ? Jakie dokumenty należy składać? Bo chyba, nie rozlicza się tego w zeznaniu rocznym?

Chodzi Pani z pewnością o zwrot różnicy w VAT w zakresie ulgi budowlanej. W ramach tej ulgi zwrotowi podlega część kwot podatku VAT zawartego w posiadanych przez podatnika oryginałach faktur VAT wystawionych od 1 maja 2004r. do 31 grudnia 2007r. dokumentujących wydatki na zakup materiałów budowlanych związany z:

  • budową budynku mieszkalnego,
  • nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową (przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku, których powstał lokal mieszkalny spełniający wymagania określone w odrębnych przepisach,
  • remontem budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego.

Zwrot dotyczy wydatków poniesionych na zakup materiałów budowlanych, które do dnia 30 kwietnia 2004 r. były opodatkowane stawką podatku od towarów i usług w wysokości 7 %, a od dnia 1 maja 2004 r. są opodatkowane podatkiem VAT w stawce 22%.
Do wykazania praw do zwrotu niezbędne jest posiadanie oryginałów faktur VAT wystawionych na osoby fizyczne, od 1 maja 2004r. do 31 grudnia 2007r. dokumentujących, wydatki, a jeżeli z faktur nie wynika fakt poniesienia wydatku (np. adnotacja „zapłacono gotówką”), wówczas niezbędne jeszcze będą dowody zapłaty.

Prawo do zwrotu przysługuje pod warunkiem, że Pani jako osoba fizyczna lub Pani małżonek nie dokonywali czynności, remontowo-budowlane jako podatnicy podatku od towarów i usług, w celu wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu tym podatkiem,czyli pod warunkiem, że dokonywali zakupu nie jako podatnicy VAT.

Prawo do zwrotu przysługuje, pod warunkiem, że osoba fizyczna posiada:

  • prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane w rozumieniu ustawy – Prawo budowlane albo tytuł prawny do budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w przypadku remontu (na który nie jest wymagane pozwolenie na budowę);
  • pozwolenie na budowę w przypadku inwestycji, dla której zgodnie z ustawą – Prawo budowlane wymagane jest takie pozwolenie.

Zwrot dokonywany jest na wniosek osoby fizycznej złożony w urzędzie skarbowym. W przypadku małżonków wniosek małżonkowie mogą złożyć wspólnie, albo też odrębnie każdy z małżonków (a jeżeli wnioski składane są do różnych urzędów skarbowych, to każdy z małżonków obowiązany jest zawiadomić o złożeniu wniosku również urząd właściwy dla współmałżonka). Nie jest dopuszczalne, aby wniosek złożył wyłącznie jeden z małżonków.
Powinna Pani rozliczać się z ulgi budowlanej w zeznaniu rocznym.

Podstawa prawna:
Ustawa o podatku od towarów i usług (Dz.U z 2004 r nr 54, poz. 535)

Przemysław Gogojewicz

Administratorem Twoich danych jest Bonnier Business (Polska) sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Twoje dane będą przetwarzane w celu zamieszczenia komentarza oraz wymiany zdań, co stanowi prawnie uzasadniony interes Administratora polegający na umożliwieniu użytkownikom wymiany opinii naszym użytkownikom (podstawa prawna: art. 6 ust. 1 lit. f RODO). Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne w celu zamieszczenia komentarza. Dalsze informacje nt. przetwarzania danych oraz przysługujących Ci praw znajdziesz w Polityce Prywatności.